Изследване, включено в международен сборник и публикувано в превод в „Литературен вестник“
В брой 15 на „Литературен вестник“ (16 -22 април 2025) е публикуван откъс от значима академична статия, посветена на Шекспирова компания „Петровден“ в село Паталеница. Под заглавието „От пиеса в училищен двор до граждански фестивал: Шекспир в българското село Паталеница“, текстът разглежда развитието на този уникален културен проект от местна инициатива до явление с национално и международно значение.
Автори на изследването са Бойка Соколова, преподавател по Шекспир и драма в Университета „Нотр Дам“ (САЩ), и Кирилка (Кети) Ставрева, професор по английска литература в Университет „Корнел“ (САЩ). Преводът за Литературен вестник е дело на Димитър Красимиров.
Статията е част от академичния сборник „Shakespeare on European Festival Stages“ (Arden Shakespeare, 2022), под редакцията на Николета Чинпоеш, Флорънс Марч и Пол Прескот. В него 16 изследователи анализират 11 емблематични Шекспирови фестивала в Европа, като сред тях достойно място заема и този в Паталеница.
В своята публикация авторите представят Шекспирова компания „Петровден“ като забележителен пример за театър, изграден от и за самата общност – с ясно изразена гражданска ангажираност и културна мисия. Те проследяват как езикът на класическата драма се вплита в българската действителност, превръщайки двора на селското училище в сцена със световно звучене и в силен символ на културното единение. Статията отбелязва и новия етап в развитието на компанията – време на художествена зрялост, устойчива организационна структура и нарастващо международно признание.
Публикуването на този текст в „Литературен вестник“ свидетелства за дълбокия културен резонанс на работата на компанията – не само в българския театрален пейзаж, но и в академичните и театрални среди на световно ниво.
Събитията известни и като „Шекспир в Паталеница“ са сe утвърдили като символ на театралната устойчивост и изтъкват важността на културната идентичност в съвременния свят.
В статията се подчертава, че събития като тези не само придават нов живот на творчеството на Шекспир, но също така укрепват местната общност, като обединяват хора с различен произход около едно споделено преживяване. Театърът се превръща в инструмент за диалог, за разширяване на културните хоризонти и за обогатяване на социалната тъкан на селото.
Публикацията в Литературен вестник е още едно доказателство за уникалността на фестивала и за вниманието, което събитието привлича в международните академични и театрални кръгове.