ПАЗАРДЖИК. Костадин Пампов представи шестата си книга в Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев". Зад афористичното заглавие - "Което трябва, но не повече", има афоризми, под формата на диалози с отдавна отишли си мислители. В стила на автора те са отворени да провокират на свой ред и читателят да се включи в тях.
Зала "Перото" беше пълна с почитатели на творчеството на Пампов, който е добре познат на съгражданите си. Роден на 23.01.1956 година в село Черногорово, Пазарджишко. Завършва философия в Софийския университет „Св. Кл. Охридски” през 1981 г. Дългогодишен преподавател по философски науки в ЕГ „Бертолт Брехт”. Той е един от съставителите и автор на статии в най-мащабното научно издание от последните години с краеведска тематика – „Енциклопедия Пазарджик и Пазарджишка община“, 2011.
"Писателите израстват и надграждат себе си със всяка своя нова книга. Тази книга също е едно израстване и надграждане на творческите идеи на писателя", каза в представянето на Костадин Пампов главният библиотекар на Комплексен отдел "СБИО и Краезнание" Надежда Механджийска. Тя представи пред публиката и мнението на литературните критици за творчеството на писателя. „Размислите на Костадин Пампов са брилянт на философската есеистика в България. Те напомнят Паскал, Ларошфуко, Лихтенберг и мнозина други образци на афористичната мисъл, които по неповторим начин лапидарно събират философската мъдрост. Пампов разпростира своя интерес по цялото протежение на достъпната ни пространственост и по всички екстази на битийното време...“ , пише за него проф. дфн Валентин Канавров. Самият Пампов пък сподели, че именно това признание на неговия състудент го е накарало да започне книгата с една мисъл на Ларошфуко, която свърза с мъдростта на Софокъл, че "много да говориш и много да кажеш са много различни неща". И веднага призна, че най-много на натюрела му импонира казаното от руския поет Некрасов: "Когато говориш, на думите трябва да е тясно, на мисълта да е широко".
И други сентенции бяха продължени с мисловни диалози, а публиката също зададе своите въпроси и впечатления от книгата.
(Зн)