Понеделник, 12 Май 2025
 
Други

След голямото похапване по празниците е време за по-щадящо и умерено хранене

  11.05.2025 07:42             
След голямото похапване по празниците е време за по-щадящо и умерено хранене

ВЕЛИНГРАД. Пролетта е предизвикателство за храносмилателната система. През този сезон често се „обаждат“ гастрити, язви, ентерити, синдром на раздразненото черво и други стомашно-чревни заболявания. При близо 30% от хората се обострят хроничните проблеми, свързани с тях, сочи здравната статистика.

От друга страна, прекаляването с вкусотиите по Великден и Гергьовден не прави нещата по-розови. Добрата новина обаче е, че правилното хранене може да ни избави от доста неприятности. За това поговорихме с гастроентеролога д-р Десислава Димитрова, която преглежда в „Медицински център - Вели Медикус“ във Велинград и в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. Съветите й със сигурност няма да навредят и на здрави хора.

- Как да реагираме при обострени стомашни неразположения, които не са толкова сериозни, та да изискват лекарска помощ?

- Интересен въпрос, който няма еднозначен отговор. По темата е изписано и казано много. Има няколко основни „правила“, които е добре да вземем под внимание:

1. Намалете приема на кафе, кола, черен и зелен чай, шоколад и други кофеин-съдържащи напитки и храни.

2. Ограничете тютюнопушенето и алкохола. Тютюнопушенето стимулира стомашната секреция и увеличава многократно риска, не само от рак на белия дроб, но и от рак на стомаха.

3. Внимавайте с „чашките“. Системната (зло)употреба с алкохол води до атрофия на стомашната лигавица, намаляване абсорбцията на витамин B12 и задълбочаване на възпалителните процеси.

4. Приемайте умерено количество мазнини и протеини -  месо и месни продукти, млечни продукти и ядки.

5. Храненето е добре да приключва до 19 часа. Важно е ограничаването на стомашната секреция в следобедните часове, за да се намали възможността за рефлукс през вечерта. Във вечерните часове се увеличава контактното време на киселината с лигавицата.

- Какво представлява т. нар. „щадящо хранене“, което се препоръчва на хора с гастроентерологични проблеми?

- Щадящо стомаха хранене (или гастро-протективна диета) представлява начин на хранене, който щади стомашно-чревната лигавица, намалява дразненето и облекчава симптомите при хора със стомашни проблеми като гастрит, язва, рефлукс и раздразнено черво. Основни принципи, на които то се основава, са:
1. Прием на по-лека и лесно смилаема храна – избягва се всичко тежко, мазно, пържено и трудно за храносмилане.
2. Често и на малки порции – по 4–6 хранения дневно, без преяждане.
3. Никаква много гореща или студена храна – температурата трябва да е умерена.
4. Без груби, твърди или лютиви подправки.
5. Ограничаване на мазнините и захарта.
- Кои храни щадят стомасите?

От млечните продукти - нискомаслени кисело мляко, извара и др.

От месните продукти и яйца – нетлъсти меса (телешко, говеждо, агнешко, пилешко), до 200-300 грама дневно; прясна нетлъста риба (варена, печена, смляна и на скара), телешки салам, нетлъста шунка, мусака без запръжка, яйца под формата на омлети на пара, рохко сварени яйца, кремове с яйца и др. Отново да отбележим, че е добре продуктите да се варят или пекат на скара без мазнина.

От тестените и захарните изделия – препечен хляб, сухари, бисквити, макарони, фиде, юфка, ориз, кус-кус, жито, овесени ядки, нишесте, соя и продукти от нея, тахан халва.

От зеленчуците – картофи (варени и пюре), настъргани моркови, пресни зрели домати (белени), тиквички, пасирани зеленчукови супи, тиква (варена, печена), сок от зеле, настъргана прясна краставица, червено цвекло, броколи.

От плодовете – препоръчват се плодовете да се белят, както и да се подбират такива без семки печени ябълки, банани, круши, .

От мазнините – прясно краве масло, растителни масла (зехтин, олио), тахан.

От напитките – чай (от лайка, липа, мента), отвара от шипки, мляко с какао, алкални минерални води.

От подправките – магданоз, чубрица, джоджен, канела и ванилия (всичко в малки, премерени количества), готварска сол – до 6 г дневно.

- Кои храни трябва да избягват хората с обострени стомашни неразположения?

• Пържени и мазни храни
• Пикантни и силно подправени ястия. От подправките е добре да се ограничат: черен пипер, дафинов лист, бахар, горчица, лютиви чушки, хрян, лютив червен пипер
• Газирани напитки, кафе, алкохол
• Цитруси, домати, лук, чесън
• Бобови култури (в някои случаи)
• Пресен хляб и тестени изделия
• Шоколад и сладкиши с много мазнини.

- Сънят и стресът също не са без значение.

- Така е. Качественият сън и добрата почивка подобряват симптоматиката при гастро-заболявания. Храносмилателната система е една от най-чувствителните на емоции и стрес! Липсата на сън и хроничния стрес стимулират отделянето на кортизон, който стимулира стомашно-чревната секреция и увеличава възпалителните отговори!

- „Подмладяват“ ли се заболяванията на стомашно-чревния тракт?

Да, заболяванията на стомашно-чревния тракт се “подмладяват”, според редица наблюдения и данни, включително и от Световната здравна организация (СЗО) и други здравни институции. Това означава, че все по-млади хора, включително тийнейджъри, започват да страдат от заболявания, които по-рано бяха характерни предимно за по-възрастното население – например:
• гастрит и язва на стомаха
• синдром на раздразненото черво (IBS)
• рефлуксна болест (ГЕРБ)
• неалкохолен стеатохепатит (омазнен черен дроб)
• възпалителни чревни заболявания – болест на Крон, улцерозен колит
- Какви са причините за това „подмладяване“?

- Причини за тази тенденция в забързаното съвременно ежедневие има много:
1. Нездравословно хранене – фаст фууд, захари, газирани напитки
2. Хроничен стрес – още от училищна и студентска възраст
3. Липса на движение и заседнал начин на живот
4. Честа употреба на лекарства – особено антибиотици и обезболяващи
5. Злоупотреба с алкохол и енергийни напитки при млади хора
6. Нарушена чревна микрофлора – вследствие на диети и антибиотична терапия.
СЗО и други здравни организации отчитат, че ранната профилактика и адекватното образование по здравословен начин на живот не само при подрастващи и младежи, са критично важни, за да се промени тази тенденция.
- В кои случаи диетата и правилният режим не са достатъчни и трябва да потърсим лекар?

- Когато неразположенията се превърнат в оплаквания, е препоръчително да се насочите към специалист, който да назначи подходящата медикаментозна терапия. Редовното посещение и консултации с лекар са ключови за успешното лечение на стомашно-чревните заболявания. Съществуват т.нар. „алармиращи“ симптоми, наличието на които изисква повишено внимание и консултация с гастроентеролог::
• Постоянно подуване на корема и газове
• Болки в корема след хранене
• Киселини и парене зад гръдната кост
• Честа диария или запек
• Примеси на кръв в изпражненията
• Гадене, повръщане
• Необяснима загуба на тегло
• Липса на апетит
• Чувство на пълнота след малко количество храна
И все пак нека не забравяме, че лечението на болестта винаги е по-трудно от нейната профилактика, така че не подценявайте добрите хранителни навици.

Мария ДЪБОВА


Свързани