Пазарджик

Русофилите обвиниха Кирил Петков в ксенофобия, Калин Владов се оплака, че група лица готвят физическа саморазправа спрямо него и съмишлениците му

  04.07.2025 08:51             
Русофилите обвиниха Кирил Петков в ксенофобия, Калин Владов се оплака, че група лица готвят физическа саморазправа спрямо него и съмишлениците му

Бившият съпредседател на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков, а косвено и кметът на пазарджик Петър Куленски, бяха обвинени в ксенофобия от активиста на „Русофили за възраждане на отечеството“ Калин Владов  и адвокат Иво Лулчев - председател на Независимо сдружение "Екогласност". Владов обясни, че от години води лекции на здравна и спортна тематика в училищата като фитнес инструктор, но депутат от ПП разпоредил на директорките на училища да не го допускат. А по всяка вероятност кметът Куленски направил връзката между него и училищата като му предоставил данни.

„Лекциите са абсолютно безвъзмездни, но депутат от ПП осъществява личен контакт с директорите и ги кара да му предоставят обяснения от всички учители на какво се базират моите лекции, какво говоря аз на децата, накрая той едва ли не заповядва на директорите аз повече да не посещавам тези учебни заведения, на базата на това, че цитирам: „той е русофил“. Но моите убеждения нямат нищо общо с дейността ми с децата. Там никъде не съм споменавал нищо за Русия, България, геополитика или политика. Лекциите са абсолютно публични, повечето са качени в личния ми профил във Фейсбук, на тях присъстват минимум трима педагогически лица, а много от децата свалиха килограми и започнаха да тренират различни спортове в града. Това е тежка форма на ксенофобия. Очевидно този депутат използва местната администрация, която също е от тази партия“, каза Владов. Той призова прокуратура да се самосезира и да провери „тази тежка форма на дискриминация и ксенофобия, която най-вероятно не е само спрямо мен“, а освен това и дали има група общински съветници с крайнодесни убеждения в ОбС-Пазарджик, които събират информация относно Владов с цел дискредитирането му, както и плануването на физическа саморазправа. По думите му, син на бивш кмет на голям град в област Пазарджик и синът на известен български режисьор и сценарист, съветници, заедно с въпросния депутат (по-късно стана ясно, че визира Кирил Петков, б.р.) и пазарджишки бизнесмен плануват „физическа интервенция“ спрямо него и спрямо други хора с различна идеология.

„Прокуратурата да провери собствениците на сайта Декомунизейшън.бг, в който с постове показват, как громят паметници в различни места без свян. И да проверят съветник и пазарджишки бизнесмен в тази организация, която споделя идеология на етническа омраза и саморазправа с хора с различни политически убеждения, сред които съм и аз – те не го крият“, каза Владов.

Адвокат Иво Лулчев каза, че ще бъдат подадени сигнали в прокуратурата за проверка за казаното по-горе за евентуален състав на длъжностно престъпление и ксенофобия, както ще бъде сезирана и Комисията за защита от дискриминация.

На пресконференцията бе коментиран и казусът с поставената паметна плоча на съветската армия на входа на фитнеса на Калин Владов.

„Ние обжалвахме заповед за премахване на незаконен строеж и тогава по закон трябва да бъде спряно изпълнението. Но кметът прилага чл. 217, ал. 1 от ЗУТ, който предвижда, че жалбите и протестите не спират изпълнението за забрана за достъп до строежи. Но каква е тая заповед за забрана за достъп до строежи. Това е съвсем друга процедура, кметът смесва два института. Сезирах Административния съд и той спря изпълнението, защото заповедта е неприложима. Ще сезираме и прокуратурата за тази заповед, защото може да се касае за умишлено действие, коментира адвокат Лулчев.

От Община Пазарджик излязоха със следния коментар след пресконференцията:

Във връзка с провелата се пресконференция в БТА на организацията „Русофили за възраждане на отечеството“ Община Пазарджик категорично отхвърля обвиненията за прилаган натиск относно поставянето или не на която и да е паметна плоча. Категорично заявяваме, че в действията на Община Пазарджик няма никакъв политически контекст. В случая се отнася стандартна процедура по сигнал за незаконно заявен и незаконно поставен обект. Законите и правилата са еднакви за всички граждани, независимо от техните политически възгледи. Община Пазарджик ще продължи да изпълнява своите задължения и да осъществява проверки по всеки един сигнал за незаконно строителство, независимо от подателя и/или адресата на сигнала.
 

Ще внесем пълно уточнение в цялата хронология на събитията:

Община Пазарджик беше сезирана със сигнал от граждани на Пазарджик относно незаконно поставена плоча на фасадата на сграда. В докладна на главния архитект на града Димитър Боюклиев се посочва, че на 22 април тази година в общината е подадено искане от собственика на сградата за одобрение на "монтаж на метална рамка върху фасадата като преместваемо рекламно съоръжение". В общината няма информация какво ще се рекламира, а единствено, че става дума за "гола рамка". Становището не бива одобрено и няма издадено разрешение за поставяне. Независимо от това бива поставена паметна плоча, която няма нищо общо със заявеното „преместваемо рекламно съоръжение“ – явен опит за заобикаляне на процедури и правила, който цели умишлено да заблуди общинската администрация.

След сигнала 14 май е извършена проверка от служители на отдел "Устройство на територията", който е установил нарушенията - липса на разрешение за строеж и удостоверение за въвеждане в експлоатация. В изпълнение на своите задължения служители установяват, че плочата е поставена в нарушение на Закона за устройство на територията - без съответните проектни книжа и необходимите в случая съгласувателни процедури с различни ведомства. При огледа е установено, че паметникът е монтиран в ниша във фасадата, върху която има подвижно остъкление. Така самата плоча по желание на собственика или стопанисващия имота може да бъде видима за преминаващите по улицата или да бъде скрита.

За издаване на разрешение за строеж са необходими инвестиционен проект, оценка за съответствие и обследване на съществуващата сграда според Закон за устройство на територията (ЗУТ). Според Закона за военните паметници пък проектите за тяхното изграждане трябва да се съгласуват и с министъра на отбраната. Това става чрез областната комисия, която трябва да даде становище. Паралелно с това всяка една паметна плоча, независимо от това на обществен или частен имот е ( с публичен излаз) налага това, че проектите за поставяне, преместване или премахване на паметници и декоративни елементи в обществени пространства трябва да се съгласуват с министъра на културата или упълномощено от него лице. Необходимостта от това съгласуване е породена от това, че паметникът се монтира на фасадата на сградата, която е на улична регулация и паметника конзолно е над улицата публична собственост и с ориентацията си и мястото си въздейства към публичните пространства.

В резултат от проверката Община Пазарджик започна процедура за налагане на административни мерки. Законът за устройството на територията предвижда в подобни случаи премахване и глоба между 5 хил. и 20 хил. лв.

(Зн)


Свързани