С единодушно решение общинските съветници приеха на днешната сесия поемане на дългосрочен дълг от Община Пазарджик, за обезпечаване на договор с гарантиран резултат (ЕСКО) за енергоефективна реконструкция и модернизация на системите за улично осветление в селата Величково и Звъничево с ЛЕД-лампи вместо старите натриеви. За внедряване на настоящата система за външно изкуствено осветление ще бъдат необходими средства в размер на 220 055,96 евро. В село Величково инсталираната мощност в момента е 25 060 W, а след подмяна на осветителите инсталираната мощност ще е 9839 W. В с. Звъничево инсталираната мощност в момента е 30 520 W, а след изпълнение на енергоспестяващите мерки ще стане 12 145 W. Постигат се 60 % енергийни спестявания. След подмяна на осветителните тела и въвеждане на интелигента система за управление и мониторинг значително ще намалят разходите за поддръжка.
Кметът на общината Петър Куленски представи извадка от селата с подменено осветление – от тях стана ясно, че на месечна база по никакъв начин нямада бъде утежнен бюджета на Общината. Той припомни, че в края на 2023-та година по НПВУ бе обявена програма за подмяна на улично осветление – максималното финансиране за кандидатстване бе 2 милиона лева, от които 1 милион лева се изплаща впоследствие, в рамките на 5 години, от спестяванията на еленергия. „Тогава ние обхванахме 14 села в енергийно обследване с намерението да бъдат включени в проекта, за тях да бъде кандидатствано. Стана ясно, че средствата ще стигнат за 12 села, но бяхме направили готов изготвен проект и за Величково и Звъничево и още тогава направихме изричната уговорка, че при положителен резултат от проекта ще обхванем ЕСКО финансирането и в тези две села. Преди по-малко от месец приключихме успешно реализацията на този проект в 12 населени места и смея да твърдя, че този проект е сред най-успешните и с най-голяма добавена стойност за общината и жителите на населените места, а освен качеството, икономията и сигурността, почти удвоихме броя на осветителите в селата“, поясни кметът.
Последваха питания с доуточняващи въпроси от съветниците, а Лиляна Мърхова-Присадникова повдигна въпроса кога ще бъдат обследвани останалите 16 населени места в общината. Кметът Куленски отговори, че това се предвижда да стане през септември-октомври, за да може до края на годината да приключи процедурата по ЗОП, като този път вероятността тя да бъде обжалвана в съда и да се изгуби технологично време, е значително по-малка.
(Зн)

