Регионът

Вероятно на игра, деца посегнаха на лятната библиотека в Ракитово

  28.06.2026 06:47             
Вероятно на игра, деца посегнаха на лятната библиотека в Ракитово

Общината: Има крещяща нужда от родители, които не са оставили децата си по течението на живота

Община Ракитово публикува тревожен пост по случая. Ето и текста му:

Когато с радост и ентусиазъм решихме да преобразим старата УАЗ-ка в лятна библиотека, тя се превърна в любимо място пред общината. Тази година поставихме и столчета, масички, тента, цветя.

Опитваме се с минимални средства, да създадем уют и едновременно с това да насърчим любов към книгите.

Всяка сутрин жените, които чистят улиците, почистват и УАЗ-ката-библиотека от оставени от деца боклуци. Перем дамаските на столовете, почистват се семките по земята.

Днес обаче, се срамуваме! Не заради нас, а заради нечии деца...

Днес книги в библиотеката почти няма! Погледнахме втори път (да не би да сме се объркали)… Отхвърлихме теорията, че някой читател е обогатил собствената си библиотека (че кой краде книги, нали?!?), минахме през версията, че са взети за подпалки (макар зимата да е далече, хората са предвидливи), после решихме, че някой иска да изкара някое евро, продавайки ги на антиквар…

Истината се оказа далеч по-тривиална.

Всички книги бяха нахвърляни в шофьорската кабина на УАЗ-ката!

Явно е било “забавна” детска игра, но също така явно, е че обществото ни има крещяща нужда от родители, които не са оставили децата си по течението на живота. Защото наша обща е задачата да даваме добър пример, да знаем какво правят децата ни, да ги коригираме и да обясняваме защо така не се прави, и най-вече да се интересуваме от поведението им…

Защото това не е добро поведение, това е вярване, че щом не е у дома, може да се руши, може да се цапа, може да се чупи, може да се вземе.

Не, не може! Не е редно!

Така не можем да бъдем здраво гражданско общество!

И, не, камерите не са панацея за всеки проблем. Проблемът е в самите нас….

Утре ще оправим библиотеката, защото нямаме право да оставим неглижирането, незаинтересоваността и посредствеността да ни победят!

(Зн)


Свързани
Последни новини
Анкета
Обяви

ДАВА СЕ ПОД НАЕМ ГАРСОНИЕРА В ПАЗАРДЖИК, 50 КВ. М, ИДЕАЛЕН ЦЕНТЪР, СЪС СТАЯ, КУХНЯ, БАНЯ И ДВЕ ТЕРАСИ, НА БУЛ. „БЪЛГАРИЯ“ 8, ВХ. Б, ЕТ. 3, ПОДХОДЯЩА ЗА ОФИС И ЖИЛИЩЕ! ЗА СПРАВКИ: 0878 419 875 – КИРИЛ СТАМЕНОВ.

ИЗВЪРШВАМ ВЪНШНА ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ СЪС СКЕЛЕ, МАШИННА МАЗИЛКА С ТУРБОЗОЛ И ХИДРОИЗОЛАЦИИ НА ПОКРИВИ. КАЧЕСТВЕНО, ИЗГОДНО! 0879 012 310

ПРОДАВАМ УРЕГУЛИРАН ПОЗЕМЛЕН ИМОТ 1300 КВ. М В СЕЛО МАЛО КОНАРЕ, ОБЩИНА ПАЗАРДЖИК - ЦЕНА 30 000 ЕВРО. 087728 50 40
Всички