Регионът

Част от територията на община Пещера е в частично бедствено положение

  25.08.2026 14:29             
Част от територията на община Пещера е в частично бедствено положение

Частично бедствено положение за част от територията на община Пещера обяви днес кметът Йордан Младенов. Става дума за засегнатите от наводнението простраства на кв. „Луковица“, в района около МБАЛ „Проф. Димитър Ранев“ – Пещера. Частичното бедствено положение е в сила, считано от 25.08.2026 г., за срок от 7 (седем) дни.

В изпълнение се въдежда Планът за защита при бедствия на Община Пещера в частта му за действия при наводнение, а на пострадалите територия ще се предприемат редица мерки.

Ето и цялата ЗАПОВЕД на кмета Младенов:

На основание чл. 44, ал. 1, т. 4 и ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, чл. 49, ал. 1 във връзка с чл. 48, ал. 1, ал. 2 и ал. 3, т. 1 и т. 3 и чл. 51, ал. 1 от Закона за защита при бедствия, във връзка с възникналото на 24.08.2026 г. наводнение на територията на кв. „Луковица“, гр. Пещера, причинено от интензивни валежи и рязко повишаване нивото на Стара река,

Предвид излизането на водите на Стара река извън речното корито в района на кв. „Луковица“, гр. Пещера, в резултат на което са засегнати жилищни имоти и прилежащи територии, създадена е опасност за живота и здравето на населението и са нанесени материални щети, както и предвид необходимостта от продължаване на неотложните аварийно-възстановителни дейности и отстраняване на последиците от наводнението,

Н А Р Е Ж Д А М:

1. ОБЯВЯВАМ ЧАСТИЧНО БЕДСТВЕНО ПОЛОЖЕНИЕ за част от територията на община Пещера, обхващащо засегнатата от наводнението територия на кв. „Луковица“, в района около МБАЛ „Проф. Димитър Ранев“ – Пещера, считано от 25.08.2026 г., за срок от 7 (седем) дни.

2. Въвеждам в изпълнение Плана за защита при бедствия на Община Пещера в частта му за действия при наводнение.

3. На засегнатата територия да се предприемат следните мерки:

1) разчистване на кал, наноси и отпадъци;

2) отводняване на засегнатите територии и имоти при необходимост;

3) обследване на засегнатите имоти, инфраструктурата и участъците от коритото на Стара река;

4) почистване на коритото и бреговете на Стара река от наноси, отпадъци, паднала дървесна маса и други препятствия, възпрепятстващи нормалната проводимост на реката;

5) предприемане на необходимите действия за защита живота и здравето на населението и предотвратяване на последващи рискове.

4. Изпълнението на мерките да се организира от Община Пещера във взаимодействие с органите на РДПБЗН – Пазарджик, ОДМВР – Пазарджик и останалите компетентни органи и структури.

5. Контролът по изпълнението на настоящата заповед ще изпълнявам лично.

На основание чл. 49, ал. 2 от Закона за защита при бедствия, копие от настоящата заповед да се изпрати незабавно на областния управител на област Пазарджик и на министъра на вътрешните работи.

Заповедта да бъде публикувана на интернет страницата на Община Пещера и разгласена по подходящ начин на населението.

ЙОРДАН МЛАДЕНОВ

Кмет на Община Пещера


Свързани