ПАЗАРДЖИК. На 17 декември в зала „Маестро Георги Атанасов“ ще се състои Юбилеен концерт по повод 20-годишнината от основаването на Хор „Тракийска лира“. Началото е в 18:00 часа. Основател и диригент формацията от самото й създаване е доц. д-р Ангел Ценов.Той е носител на “Голямата награда за авторска песен” от II международен фестивал “Пауталия – 2008 г.” в Кюстендил. През същата година е удостоен и със Специалната награда “Сладкопойна чучулига“ от Обществото за музика и танц в Пазарджишка област за особен принос в развитието на хорово-певческата дейност в Пазарджик, а през 2023 г. получи наградата „Св. Св. Кирил и Методий“ – за цялостен принос в развитието на културата в Пазарджик.
- Хорът започна дейността си през 2004 г. като художествен състав към Военния клуб в Пазарджик – спомня си Ангел Ценов. - След 3 години прерасна в Певческо дружество „Лира“ като сдружение с обществено-полезна дейност, със статут на самостоятелно юридическо лице, при което стана възможно да бъде подпомаган финансово от Община Пазарджик по договор. Така, при осигурено нормално финансиране и подходящи условия за репетиционна дейност
се сдобихме с възможно най-благоприятните условия,
при които да продължим дейността си „на пълни обороти“. И резултатите не закъсняха. Имахме концерти в града ни и след като хорът бе отличен през 2007 и 2008 г. със Специалната награда „за най-добър хор сред военните хорове в България”, вече можеше да си позволи и участия в престижни фестивали и самостоятелни концертни изяви у нас и в чужбина. През 2009 г. той изнесе с голям успех първия си самостоятелен концерт извън страната, в Енсхеде, Нидерландия, по покана на Хор „Интервокал“, гостувал преди това в Пазарджик - връща се назад във времето доц. Ценов.
Със същия успех хор „Тракийска лира“ гостува със самостоятелни концерти в Истанбул през 2013 г. (по покана на Български екзархийски вакъф, където изнася Великденски концерт пред българската православна общност и българския посланик в Турция), във Виена през 2014 г. (по покана на Българския културен институт „Дом Витгенщайн”, където изнася концерт пред българската общност за Великден), в Тренто през 2016 г. (по покана на хор „Кастелкампо“ и
изнася концерт в известния Францискански манастир,
който е утвърдено място за хорови концерти и фестивали от цяла Европа).
- Хор „Тракийска лира“ е участвал с успех и в други международни хорови фестивали – в Охрид (2010 г.), в Балчик (2012 г.), в Будапеща (2015 г.), в Белград (2017 г.), в Прага (2018 г.), в Превеза (2019 г.), в Дуръс (2023 г.), в Босна и Херцеговина (2024 г.) - изброява Ангел Ценов. И пояснява, че навсякъде Хор „Тракийска лира“ се представя със забележителен успех, за което печели и съответното заслужено признание. Разбира се, от създаването си хорът участва най-активно с концертни изяви и в културния живот на Пазарджик. А благодарение на високите си художествено-изпълнителски качества и организационните възможности на Певческото дружество, той успешно се налага и като основен участник в концертни програми, свързани с представителни чествания в нашия град.
- Няколко са
основните цели, които са ни ръководили
при създаването на Хор „Тракийска лира“ преди 20 години – признава ръководителят. - Една от тях предполага чрез концертната си и музикално-просветна дейност хорът да допринася за обогатяването на хорово-изпълнителската музикална среда в Пазарджик, за да има по-голям интерес към това изкуство. Другата основна цел е да привлича колкото е възможно повече можещи и желаещи активно да участват в хорово-певческа дейност и така да постига по-широко популяризиране на това изкуство. А и чрез активната си концертно-изпълнителска дейност „Тракийска лира“ да стимулира създаването на нови хорово-певчески състави в града ни. Разбира се, стремим се достойно да утвърждаваме националните ни хорово-певчески традиции. Има и още една важна страна в дейността на Певческо дружество „Лира“ –
да организира и гостуването на водещи хорови състави от страната и чужбина в Пазарджик
Тук са гостували известни формации като Мъжки хор „Кастелкампо“ от Тренто, който освен самостоятелния си концерт, взе участие и в честването на Величковите дни през 2015 г. Хор „Интервокал“ от Енсхеде, през 2007 г., столичните Хор „Алабреа“ и Смесен камерен хор „Петър Динев“, Мъжки камерен хор - Монтана и други. Да не забравяме музикално-образователната дейност, която не всеки самодеен хор може и решава да си позволи. За повишаването на музикалната хорово-певческа култура на членовете на хора Певческо дружество „Лира“ системно организира хорови и вокално-солистични концерти, колективни посещения на избрани оперни представления на Пловдивската опера и концерти на Пазарджишкия симфоничен оркестър, както и множество концерти-беседи на изтъкнатия пианист проф. Ростислав Йовчев.
Важна е и репертоарната ни политика
Репертоарът ни е твърде разнообразен - песни от български и чуждестранни автори, от различни стилове и епохи, както и църковно-православни песнопения. Но отделяме специално място на песните от български композитори - за популяризирането им. Те неизменно присъстват в програмите, особено извън страната, и за наша радост те винаги предизвикват особен интерес – допълва Ангел Ценов. Той има основание заслужено да се гордее със завидните успехи на хора през тези 20 години всеотдайна художествена дейност. А в „Знаме“ сме сигурни, че и по-нататък Хор „Тракийска лира“ ще продължи да постига впечатляващи успехи като един от емблематичните художествени състави в културното пространство на Пазарджик. Успех на юбилейния концерт, приятели, и на многая лета!
„Знаме“