Пазарджик

Ето кои са тазгодишните носители на наградите „Сладкопойна чучулига“

  21.12.2024 07:06             
Ето кои са тазгодишните носители на наградите „Сладкопойна чучулига“

ПАЗАРДЖИК. На 17 декември, в драматичния театър „Константин Величков“, за 23-ата поредна година се връчиха наградите „Сладкопойна чучулига“ на изтъкнати творци от Пазарджик и региона. По традиция участниците се представят в жанровете народни песни и танци. Отличията определи неправителствената организация „Общество за музика и танци в Пазарджишка област“. Те носят на победителите статуетка и парична премия.

Наградата „Сладкопойна чучулига“ отива при танцов състав „Детство“ към Общинския детски комплекс (ОДК) – Пазарджик

за издигане и популяризиране на детското танцово изкуство. Началото на състава поставя хореографката Веселина Гиздова през далечната 1962 г. Две години по-късно – през 1964 г., неин ръководител става Агрипина Войнова. През 1993 г. в състава като ръководител се изявява и Борис Ганчев. От 2021 г. „Детство“ се ръководи от Елена Тетева с корепетитор Стефан Василев.

Формацията е носител на орден „Кирил и Методий“-II степен, лауреат е на национални и международни фестивали и конкурси, печели престижни награди. Над 200 деца, разделени в 5 възрастови групи, са танцували на сцени в Тайван, Италия, Канада, Швейцария, Египет, Мароко, Израел, Южна Корея, Турция и на други места по света. Заслугата на ръководството на състава е събиране, съхраняване и популяризиране на българския танцов фолклор.

Отличен е Борислав Гълъбов,

познат от многобройните публикации в „Знаме“, родом от село Звъничево. Над 10 години участва в състав „Елица“ в Пазарджик. По-късно открива любимия си и до днес инструмент – гъдулката. Завършва Музикалното училище в Котел, после – Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство със специалност „Дирижиране на народни състави“. Работи в ансамблите „Тракия“-Пловдив и „Филип Кутев“-София. Сега е в състава на оркестъра за народна музика в БНР.

Автор на собствена музика, изявява се като изпълнител, текстописец, аранжор, даже и с ударни инструменти. Печели конкурса „Голямата танцова награда на София“. Със собствената си формация „Багри“ издава албумите „Цветове от България“ и „Обединени песни от България“. Участва в звукозаписи у нас и в чужбина. Работи с малки и големи за утвърждаването на българската народна музика и песни.

Награда получи и певицата от ансамбъл „Пазарджик“ Гергана Дачинова-Тилева

от село Добровница. От 1982 г. до 1984 г. е част от хора на Детско-юношеския ансамбъл в Пазарджик, където чува за първи път пазарджишкото „тресене“, на което тя е майсторка днес. Завършва Музикалното училище в Широка лъка, след това – „Начална педагогика“ в института „Дичо Петров“ и в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, където специализира „Музика“.

От 1990 г. е част от състава на ансамбъл „Пазарджик“. Във фонда на БНР се пазят записи на 24 нейни пазарджишки песни. През 2021 г. издава диска „И сътвори за мене, не чешма, а песен“ с 15 пазарджишки народни песни. Нейни изпълнения звучат по програма „Хоризонт“ на БНР и по радио „Христо Ботев“. Гергана Дачинова-Тилева е сред най-ярките, стилни и характерни пазарджишки гласове. Глас, който разнася красотата на българската народна песен у нас и в чужбина.

Наградата „Сладкопойна чучулига“ е с най-дългогодишната история

в областта, благодарение на общинското и областното ръководство. Паричната премия осигурява кметът Петър Куленски, а средствата за изработване на статуетката с автор Маргарита Иванова са от областния управител Валентина Кайтазова. Досега в двете институции се сменят много ръководители, но всички те са съпричастни към идеята, че творците заслужават оценка на това, което правят. До днес престижното отличие са получили стотици творци. Наградата ще продължи да се връчва, защото има смисъл…

Припомняме, че наградата „Сладкопойна чучулига“ се връчва от 2001 г., по идея на дългогодишния главен художествен ръководител на ансамбъл „Пазарджик“ Атанас Чолаков, който наскоро предаде ръководството на формацията на колегата си Костадин Низамов.

Пенка МИХАЙЛОВА


Свързани
Последни новини
Анкета
Обяви

ПРЕДЛАГАМ ПОЧАСОВО ГЛЕДАНЕ НА ХОРА. 0876 70 68 53

Курсове от 150 часа по „Пчеларство”, „Растениевъдство”, „Животновъдство” Курс „Агроекология” – ОКОС- 30 часа. Курс „Професионални потребители на продукти за растителна защита от професионална категория на употреба” - 30 часа. Център за професионално обучение „Виктория –ПМ”, провежда обучения за земеделски производители в дистанционна форма, без откъсване от работа. Придобитите удостоверения служат при кандидатстване по всички проекти и мерки към ДФЗ. За повече информация: 0879/408-773,052/710-454, 0889/695-125. Email: [email protected], сайт: www.viktoria-pm.com

КУПУВАМ ЗЕМЕДЕЛСКА ЗЕМЯ. 088 851 6825
Всички