Брехт и Дикенс в програмата, деканът на НАТФИЗ - в публиката
ПАЗАРДЖИК. От 28 до 31 март 2025 г. за 19-и пореден път Младежкият дом ще е домакин на Младежкия театрален фестивал „Океан от любов“. Събитието събира млади театрали от различни градове на страната, като тази година участие ще вземат трупи от Пазарджик, София, Банкя, Варна, Сливен, Перник, Стара Загора, Благоевград и Казанлък.
Приказни сюжети и разнообразни драматургични текстове и интерпретации се открояват в селектираните представления. Сред тях са Импро шоу с ГафБенд, „И най-мъдрият си е малко прост“ по Александър Островски, „Големите пари“ от Алън Ейкбърн, „Малки хора“ - по разкази от Чехов, Зошченко и Чудомир, „Нещо като Ромео и Жулиета“, „Чехов и страсти“„Скрудж“ по Чарлз Дикенс, „Небивала земя“ по „Питър Пан“, авторският спектакъл „Нито възрастни, нито деца“,
„Дансен“ от Бертолт Брехт
и други. Домакините от Младежки театър „Приятели“ към Младежкия дом откриха фестивала с „Мартенски лудории“ в петък, от 18.30 часа, а другите пазарджишки участници – малките актьори от театрална къща „Пластилин“, ще го закрият в понеделник с „Магьосникът от Оз“, от 19 часа. Пълната програма на четирите фестивални дни може да прочетете на сайта на „Знаме“.
Четирима утвърдени професионалисти участват тази година в дискусиите с участниците и техните ръководители след спектаклите и им дават конструктивна обратна връзка, съвети и напътствия. Своеобразният доайен на т. нар. Кръгли маси е актьорът, режисьор и преподавател в НАТФИЗ, родом от Северна Македония, Гьорги Георгиев-Антика. Пазаржик и Паталеница заемат специално място в сърцето му.
Повече от 15 години той е част и от „Океан от любов“ и Шекспирова компания „Петровден“
Следващият медиатор е Елица Йовчева - режисьор, автор, актриса на свободна практика, носителка на Наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата - в категория съвременни перформативни и мултижанрови изкуства за представлението "11:27". Третият медиатор е актьорът Милко Йовчев, който има зад гърба си над 30 представления в различни театри, участия във филми, а е познат и от независимата театрална сцена. Последния път, когато се изявява в Пазарджик, бе по време на Мартенския театрален маратон преди две години, когато с огромен успех показа „Списък на всички страхотни неща“. Като част от Сдружение „Реплика“ пък, заедно с Боряна Йовчева, са носители на наградата „Стоян Камбарев“ за „Полет в изкуството“. Последният медиатор пък е обичаната млада актриса Самуела-Ивана Церовска, дългогодишен участник в летните продукции на Шекспирова компания „Петровден“ и в „Океан от любов“ – и на сцената, и от страната на професионалистите.
Както обикновено, младите актьори имат възможността да развиват уменията си в театралното ателие, ръководено от Ралица Ковачева-Бежан в сътрудничество с Гьорги Георгиев - Áнтика. Мотото му е:
Царството на въздуха, светът на звуците, силата на думите
- глас и говор с мисъл. Д-р Ралица Ковачева-Бежан е актриса и певица. През 2008 г. получава академичната степен доктор в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Има десетки роли в театъра. Част е от екипа, правил дублажи на редица популярни филми и сериали. Преподава сценична реч в НАТФИЗ.
А вдъхновение участниците почерпиха от младата актриса Елеонора Иванова, която сподели своя опит и път в театралното и кино изкуство. Позната е на българският телевизионен зрител с участието си в българските сериали като „Пътят на честта“ и „Братя“, както и от филмите на големия екран „Чалга“ „Страх“, Шекспир като улично куче“, „Дяволски игри“.
Отново врати отвори и драма Лаб под ръководството на Константин Еленков (познат от „Одисей“ и „Коприна“ на Пловдивския театър), в колаборация с композитора Явор Карагитлиев. Към тях за втора година се присъединява и младият драматург Александър Секулов-младши.
Драма Лаб е интензивно лабораторно ателие,
в което млади актьори от различни трупи работят заедно, за да създадат оригинален сценичен продукт в рамките само на четирите фестивални дни. Форматът съществува от 2018 г. и се радва на голям интерес и от страна на участниците, и от страна на публиката. Помага на актьорите любители да развият креативност, комбинативност и гъвкавост и то в експериментална творческа среда.
В рамките на фестивала висши учебни заведения по изкуства презентират театралните си специалности, а с лично присъствие деканът на факултет „Сценични изкуства“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ доц. д-р Лора Мутишева ще представи възможностите за обучение в театралната академията.
По традиция фестивалът предлага не само сцена за изява, но и подкрепа за бъдещото развитие на младите таланти чрез подаръчни комплекти с книги в областта на театъра. Тази година всяка трупа ще получи като подарък сборник с пиеси на Александър Секулов - поет, романист, драматург на Пловдивския театър и трикратен носител на наградата „Аскеер“.
Младежкият театрален фестивал „Океан от любов“ е създаден през 2006 г. и днес е едно от водещите събития за млади театрали в България. Той предоставя възможност за творческа изява, обучение и обмен на идеи между млади актьори, режисьори и драматурзи. Фестивалът е първият в страната, който въвежда театрални ателиета за участниците, както и конструктивно обсъждане на спектаклите. Организатор на събитието е екипа на Младежки дом-Пазарджик. Фестивалът се финансира от Община Пазарджик.
„Знаме“