Четвъртък, 03 Юли 2025
 
Пазарджик

Читалище „Епископ Дионисий“ с поредица прояви за стогодишния юбилей

  08.07.2025 07:13             
Читалище „Епископ Дионисий“ с поредица прояви за стогодишния юбилей

ДРАГОР. С новооткритата изложба „Българско училище“  НЧ „Епископ Дионисий-1925“ започва поредица от събития послучай 100-годишния си юбилей. Културната институция води активна читалищна дейност от 2022 г., след дълга летаргия и все по-убедително стои на Читалищната карта на региона, като набира популярност и в страната. Особено с успешните изяви на новосформираната си Певческата група. Благодарение на активността на председателя Мария Танева, следвана от секретаря Стефка Зубева и подкрепяна от будните местни хора, меценати и институции.

Гости на откриване на изложбата бяха секретарят на Областна администрация Светлан Карталов, общинският съветник на Пазарджик Десислава Георгиева, кметът на кметство Драгор Георги Търлев, Радка Енчева-Кочева от РЕКИЦ „Читалища“ – Пазарджик, читалищни дейци от областта. Те си спомниха и съзидателната дейност на патрона на драгорското читалище - епископ Дионисий, роден около 1730 г. в това село, носещо в онова време името Меликадъново. Духовникът, със светско име Димитър, ръкоположен за агатоникийски епископ е служил в катедралния храм „Св. Богородица“ в Пазарджик. Изявява се като родолюбец, въвежда славянския език в богослужението и българския в училищното обучение. Радетел е на просвещението и българщината.  Известен е със създаването на първото обществено килийно училище в Татар Пазарджик - Владиковото училище. И заслужено името му в изложбата „Българското училище“ стои до имената на Константин Величков, Стефан Захариев, Яков Матакиев,  Иван Войводов. Всички свързани с културно-просветния живот на Възраждането в Пазарджик.

В експозицията могат да се видят: снимки на първите училища в България, фотоси и документи от родовата памет на село Драгор и от 138-годишната училищна историята там; предмети от бита; биографии на бележити личности от населеното място. И усмихнатите и одухотворени лица на сладкодумните местни жители, готови да разказват с гордост за миналото.

(Зн)


Свързани