Понеделник, 28 Юли 2025
 
Крими

Бившият директор на театъра обжалва акт за начет за над 850 000 лева

  28.07.2025 07:05             
Бившият директор на театъра обжалва акт за начет за над 850 000 лева

ПАЗАРДЖИК. Бившият директор на ДКДТ „Константин Величков” Григор Антонов обжалва в Районния съд издадения му акт за финансово нарушение и начет в размер от 853 606.55 лева от Агенцията за държавна финансова инспекция при проверката за 2022 година. „Знаме” писа и преди за констатираните нарушения както от АДФИ, така и от Министерството на културата, според които държавният бюджет е ощетен с милиони от няколко театъра в страната (за 2022 година например за пазарджишкия театър над 2 милиона лева сав зели външни фирми за реклама и продажба на билети и над 2,3 милиона лева за 2023 г., б.р.), и които доведоха до дисциплинарното уволнение на Антонов от министър Бачев в началото на годината. Районната прокуратура също се задейства по случая.

По делото

в съдебната зала се явиха експертът от АДФИ, извършил проверката, както и призованите от Антонов свидетели - Петко Писков и Стела Александрова. Инспекторът разказа, че начетът е за договор за разпространение между театъра и частната фирма "Театър Алвина" ООД, сключен на 29 август 2022 г. със срок на действие от 1 септември до 30 ноември 2022 г. В първоначалния вариант на документа не била посочена точната сума за услугата, с допълнително споразумение е уточнено, че дължимата сума не може да надхвърля 19 990 лева. "Алвина" ООД пропуска да се регистрира по ДДС, както е изискването на закона.

Не била спазена буквата на ЗОП

за услугата да бъде обявена обществена поръчка.

Експертът на АДФИ посочи, че в рамките на закона от януари 2022 г. до август 2022 г. ДКТ "Константин Величков" е сключил договори и с друга фирма за разпространение, но за разлика от този с "Алвина" тук процедурата е спазена. На 10 януари 2022 г. Григор Антонов сключва договор за разпространение и с "Мелпомена" ЕООД да осигурява разпространението на "Жена ми се казва Борис", "Баща ми се казва Мария" и "Кучки" на територията на страната. Фирмата се задължава да изготви месечна програма на турнетата, договаряне на сцени и условия за гастролите. Срокът на договора е до 31 декември 2022 г. Според условията, за всяко разпространено представление ДКТ "Константин Величков" се задължава да изплати сума не повече от 4999 лв. Сумата по договора е 408 405 лв. без ДДС.

Три дни – три договора с една фирма

Ден по-късно, на 11 януари, Антонов сключва нов договор с "Мелпомена" ЕООД за организацията на театралните постановки "Жена ми се казва Борис", "Баща ми се казва Мария" и "Кучки" за организация на продажби на билетни каси, договаряне на технически лица за обезпечаване на сцените при гостуванията, проучване на възможностите и желанията на зрителите, осигуряване на подходящи условия за турнетата. За всяко разпространено представление театърът изплаща сума до 4900 лв. и тук срокът на договора е до 31 декември 2022 г. По него са изплатена сумата 78 000 лв. без ДДС. На 12 януари Антонов сключва трети договор с "Мелпомена" ЕООД, този път за реклама, изготвяне на месечна стратегия за рекламиране, включително и в ефира на националните медии, взаимодействие с партньори в областта на рекламата. И третият договор е до 31 декември 2022 г., а сумата, която театърът се ангажира да изплаща за всяко едно представление не трябва да е на стойност по-висока от 4800 лв. Стойността на заплатените услуги възлиза на 388 740 лв. без ДДС.

Още когато сключва договора за разпространение с "Театър Алвина" ООД,

Григор Антонов е предупреден от финансовите експерти,

че новите правоотношения са в нарушение на закона и искат обяснения. Свидетелят заяви: "Антонов посочи, че през периода не е имало отпусната щатна бройка за юрист, бил подведен от управителя на дружеството, с което има сключен договор за счетоводно обслужване на театъра - Петко Писков, който го е уверил, че с оглед на предходно сключените договори (с "Мелпомена" ООД, б.а.) не е необходима процедура по ЗОП, и лично той ще следи праговете за разходваните средства. Не даде отговор на въпроса за размера на разходите на театъра за разпространители за същата услуга в предходящите договора 12 месеца". Причината, по думите на Антонов, са липсващи в архива на театъра документи за този период, в който са обслужвани от външна фирма - счетоводни регистри и аналитична информация.

В залата говориха и свидетелите Стела Александрова, и Петко Писков,

чиито имена лъснаха в мащабната театрална афера с фиктивни назначения в театрите в Смолян и Разград, както и със злоупотребите през договори за разпространение с продуцентски къщи в Пазарджик, ощетили държавата с милиони чрез фирмите „Суис Примиум Акаунтинг” ЕООД (основана на 10 август 2020 г. със седалище в Пазарджик) и "Суис Премиум Системс" (7 септември 2017 г. първоначално в Смолян, после Пазарджик). Писков заяви, че договор с театъра за счетоводно обслужване сключил той, а после работата продължила съдружничката му Александрова. IT-специалистът обясни, че плащанията към него са извършени от театъра. В показанията си счетоводителката Стела Александрова посочи: "Нашите задължения по плащанията бяха като получим фактура, предоставена от театъра, изготвяхме платежно нареждане в банката, аз го подписвах чрез електронен подпис, след което директорът си влиза в банката, проверява плащането и подписва и той, но това не значи, че е извършено реално плащане. Платежното отива в Министерството на културата и там се подписва от друг орган, но кой е точно физически - не знам", каза Стела Александрова.

Съдът ще се проидзнесе до месец.

Мирослав СИВКОВ


Свързани