Скулпторът Спас Киричев: Бог е първият скулптор, ние сме негови чираци
ПАЗАРДЖИК. Форум „Скулптура“ в галерия „Георги Машев“ събра на едно място 46 творби на 21 съвременни български автори. Този път изложбената зала изглеждаше различна като пространство и възприятие на скулптури от дърво, бронз, камък, керамика и металопластика. Това е еднаот най-внушителните и респектиращи изложби в областния град от много години, а в последно време - и в страната.
Освен представители на Дружеството на пазарджишките художници, творческото събитие уважиха и десетима гости от София Пловдив и Казанлък. Тук дойдоха изтъкнати майстори на занаята - професорите Велислав Минеков, израснал в Пазарджик, и Димитър Рашков, както и доц. Свилен Костадинов. Тук са също така произведенията на проф. Момчил Мирчев, на Александър Киричев, Андрей Москов, Васил Маргаритов, Димитър Чонов, Стоян Учкунов и на единственото дамско присъствие - Милена Бочукова.
Скулпторът Спас Киричев откри изложбата-форум с думите: "Първият скулптор е Бог.
Той, по свой образ и подобие, от глина създаде човека и му вдъхна живителна сила
Ние сме само негови чираци".
- Зрителите ще се докоснат до „Говорещи глави“ на проф. Велислав Минеков, до „Просяк I“ и „Просяк II“ на проф. Димитър Рашков, до „Стрелец“ на проф. Момчил Мирчев – най-младия професор в гилдията, до „Островът“ на доц. Свилен Костадинов, „Нике“ на Андрей Москов, „По пътен вятър“ на Милена Бочукова, „Кон“ на Димитър Чонов, „Пробив“ на Александър Киричев, „Торс“ на Стоян Учкунов и още произведения на скулптурното изкуство – каза още Спас Киричев. Той допълни, че местните автори са добре познати на пазарджишката публика.
Изложбата може да се види до 30 юли.
Скулпторът и куратор на изложбата Спас Киричев отговори на въпроси на „Знаме“:
- Г-н Киричев, форум „Скулптура“ звучи доста авторитетно и отговорно.
- Така е. Идеята за Форума е на Дружеството на пазарджишките художници като продължение на симпозиумите по скулптура в Пазарджик и по керамика и камък в Брацигово, проведени преди 10-15 години. Пазарджишкият форум сътвори множество монументални скулптури, които и днес красят парк „Острова“ и централната градска част.
Колеги от симпозиумите са участници и днес във Форума като проф. Момчил Мирчев, Петър Бажлеков, Свилен Костадинов, Маргарита Иванова, Спас Киричев и Петко Спиридонов. Форумът събира автори от една гилдия в общо пространство. Нещо, което се случва за първи път в пазарджишката галерия „Георги Машев“, но няма да е за последен.
- А защо първо скулптурата?
- Тя е деликатно изкуство, малко неглижирано при откриването на общи живописни изложби. За творбите все не достига място в залата, която се ползва и за кафене. Затова през 1 или 2 години пространство ще има за автори със стойностни скулптурни произведения - малка пластика, като тази, която показваме в настоящата изложба.
- Какво послание носят творбите?
- Усещането в изложбената зала е магично, божествено. Живителната сила, вдъхната от Бог на човека от глина, се чувства във всяка една творба. Всеки автор има собствено виждане за изкуството - скулптурата, както и свое послание, което въздейства индивидуално на зрителя. Общото послание е тук, в залата.
- Определяте ли скулптурата за вечно изкуство?
- Може да се каже. Дълголетието определя материалът, от който е направена. Изначалният занаят е скулптурата, а моделирането започва от глината, с която се работи най-трудно. Например Георги Лазаров в творбите си показва етапа на работа: първо - оригинал в глина за неговия „Рин“, а после - и в други материали, използва червена глина, а в завършен вид се представя скулптура в теракот. Така от първичния материал - глината, може да се направи творба от камък, бронз или от друг материал. Скулптурата на Ваньо Ангелов е с две пластики от керамика, Леон Бабачев в една от двете си пластики има прибавена керамика, а Димитър Маламски ползва шамот с окис (оцветител). Георги Лазаров пък представя творба в теракот и глина.
- Скулптурата има ли своите ценители?
- Купува се малка пластика, на ограничено, като си има предвид времето, в което живеем. Интересуват се предимно колекционери и чужденци. Преди 25-30 години държавата като основен инвеститор възлагаше на авторите да направят от определена работа. Галериите имаха средства за откупки, сега разчитат единствено на дарения. Във фондовете им липсват творби от по-новото поколение автори. Въпреки трудностите, скулпторът продължава да вае фигури, иначе, умира, образно казано. Остава само едно име, а зад него няма нищо.
- Кога отново ще видим форум за друг вид изкуства?
- Следващият форум ще е посветен на керамиката. С организацията му ще се заемат колегите-керамици Маргарита Иванова и Ваньо Ангелов, който е от София се пресели да живее в Пазарджишкия край. Те обещават да покажат нещо различно и ново в керамичното изкуство, далече от представата за елитарната битова керамика, ползвана за съдове, вази, украшения и други предмети. След керамиката ще се върнем отново към скулптурата. Творческите изяви на галерията да събира съвременни автори продължават.
Пенка МИХАЙЛОВА