Пациент с туларемия е лекуван в Инфекциозно отделение на МБАЛ-Пазарджик. Заболяването се среща рядко, но е потенциално опасно. Причинява се от бактерия – Francisella tularensis.
“Източник на инфекцията за човека са различни мишевидни гризачи, зайци и кърлежи. Заразяването на човека става по различни механизми – при ухапване от кърлежи, при пряк контакт /дране на животни/, при консумация на храни, контаминирани с екскременти на гризачи, по въздушно-прахов път – при работа на полето /сено, слама/. Francisella tularensis е силно вирулентен микроорганизъм, инфектиращата доза е ниска и затова бактериите са потенциално биологично оръжие“, обяснява началникът на Инфекциозно отделение доц. д-р Мария Пишмишева.
Клиничните прояви са разнообразни и зависят от механизма на заразяване. За всички форми е характерно остро начало с повишена температура и втрисане. При 20-40% от болните в първите две седмици се развива и обрив. Характерна особеност е уголемяване на лимфните възли в различни области в зависимост от начина на заразяване. Те могат да достигнат значителни размери, да сраснат и в 20 % да нагноят. Без лечение лимфните възли персистират дълго време /месеци/. Лечението се провежда с антибиотици.
Пациентът, лекуван в Инфекциозно отделение на МБАЛ-Пазарджик, е в добро състояние и вече е изписан. Предстои съвместно с РЗИ-Пазарджик да се извърши епидемиологично проучване. Случаи на туларемия не е имало в Пазарджишка област от няколко години.
Туларемия в Пазарджишко е регистрирана през 2015 г., когато са установени 8 случая на заболяването.
(Зн)