На брифинг днес кметът Петър Куленски, заедно със зам.-кметовете на Общината, отчете свършеното от екипа му в първата година от управлението на мандата. Той подчерта, че говори в множествено число, защото с колегите от администрацията са един екип и всичко, което са постигнали, се дължи на „огромния труд, който служителите на община Пазарджик полагат ежедневно през изминалите 12 месеца”. Куленски им благодари и добави, че има още неща, които остават зад кадър, и по които се работи. Той начерта четири основни направления на работа, като първото е стабилизиране на общинските финанси, второто са проектите, инфраструктурата и градската среда, третото - образование, здраве, социални дейности, култура и спорт, и четвъртото - отворено управление и прозрачност. Ето какво каза градоначалникът по първите две направления.
„Когато встъпихме в длъжност,
имаше 70 милиона лева преки задължения на Община Пазарджик,
като не бяха плащани осигуровки, ДДС, с години не бяха разплащани суми към фирми, с които Общината е работила, бяха отклонявани целеви средства за обазование, социални дейности, от проекти. Успяхме да преструктурираме дълга на Община Пазарджик и да намалим общите задължения с 21 милиона лева, като в момента те са около 49 милиона лева. Вярваме, че с едно разумно управление на общинските финанси ще успеем да дадем една икономическа стабилност, от която Пазарджик се нуждае”, каза кметът. Като пример за немалък принос в това направление той даде
дигитализацията на процесите по отчитане и разплащане на Общината,
за която каза, че може да звучи абстрактно, но е довела до значително подобряване на качеството и на законосъборазността на бързината на административното управление и обслужване.
„Когато встъпихме в длъжност, на мен лично ми се налагаше по един час ежедневно да подписвам платежни нареждания на хартия, които, за да бъдат изготвени, отнемаха още огромна част от времето на служителите. Започнахме да правим електронни разплащания и това спестява всеки ден часове работа на екипа. Всичко става с един клик на компютъра. След това обединихме касовите отчети, оборотните ведомости, балансите, годишния отчет с тези на бюджетните мероприятия, кметствата. Въведохме електронна система за изготвяне и изпращане на отчети и справки към Министерството на финансите, но колкото и да звучи абстрактно, сега кметът например не може да плаща личните си глоби от общинските пари”, каза Куленски. По второто основно направление– проектите, инфраструктурата и градската среда,той изброи реализацията на ключови проекти на обща стойност над 162 милиона лева собствено, държавно и европейско финансиране. По време на отчета, той
маркира двата стратегически проекта, които зависят от държавната администрация - Западния околовръстен път и ремонта на моста на Марица
"За ремонта на моста на Марица приветстваме държавата, че фхорсира избора на изпълнител. Съзнаваме, че ще се създаде неудобство на гражданите, но това се прави в името на по-голямта сигурност на всички ни", каза Куленски и поясни, че Общината вече има готовност за облекчаване на трафика по време на ремонта с обособяването на две кръгови кръстовища и допълнително регулиране на движението в натоварените пътни артерии. По отношение на Западния околовръстен път, той коментира: това е един проект, чиято реализация е отново главно в ръцете на държавата, но разбира се всички подготвителни действия са задължение на Община Пазарджик. Напредъкът на Общината е следния - имаме изготвен технически проект, приключваме с подробните устройствени планове на трасето, а през 2025 г. ще приключим и с отчуждителните процедури. След това държавата вече ще може да възложи проектирането и самото изграждане на трасето. Ще продължим с всички средства да настояваме за това държавата да реализира западния обход, което би облекчило неимоверно трафика в града и би дал нов тласък за развитието на Пазарджик."
"Като стартирахме, заварихме едва пет готови проекта, от тях само два с разрешение за строеж
Ние се заехме с проектирането на следните обекти, благоустрояването на кв. „Ябълките”, на кв. „Широк център”, проектирането на кнализация за отпадни води на Мокрище и проектирането на основен ремонт на ключови за Пазарджик пътни артерии – бул. „Бълария”, бул. „Георги Бенковски”, ул. „Пловдивска”, ул. „Ген. Гурко”, „Димчо Дебелянов”, „Ал. Батенбелг”, „Ивайловско шосе”. Освен това стартирахме процедура през ПВУ за подмяна на старото осветление с нов LED в 14 села в общината – Ивайло, Говедаре, Дебращица, Црънча, Синитово, Огняново, Главиница, Мокрище, Драгор, Сбор, Хаджиево, Мирянци, Звъничево и Величково", посочи Куленски.
Със 7,6 милиона лева ще се обновят домовете за стари хора в Пазарджик и Главиница
- в момента се финализират процедурите по ЗОП за избор на изпълнител и надзор, а ремонтите ще се правят догодина. Предстои реновиране на междублоковото пространство в квартал „Марица – Болницата”.
"Възобновена е работата по един важен ВиК-проект за Пазарджик – разширението на пречиствателната станция за пречистване на азот и фосфор в Пазарджик, за което са осигурени 4,2 милиона лева европейско финансиране. Сред приоритетните проекти са и реконструкцията на главните колектори на Промишлента зона на Пазарджик (има подписан договор с МРРБ за близо 4 милиона лева), одобрени сме за санирането на 13 блока в Пазарджик на обща стойност 28 милиона лева, днес получихме писмо от МРРБ да подпишем договор за първите 4 блока. Стартирахме процедурите по възлагане избор на изпълнител. Отделно от това сме осдобрени за още два блока от втория етап на санирането – на стойност 633 000 лева (с толкова сме кандидатствали)", поясни кметът. По друг проект до края на годината ще бъдат приключени основните ремонти на ВиК-мрежата, пътната настилка и тротоарите на улиците „Петър Бонев”, „Павел Бобеков”, „Йордан Ненов”, „Чавдар войвода”, „Отец Кирил”, „Болнична”, „Спартак”, „Одрин” и „Цар Асен Втори”. Вече са готови проекти за основен ремонт на улиците „Верила”, „Витоша”, „Георги Герасимов”, „Епископ Дионисий”, „Княз Борис”, „Мария Луиза”, „Никола Петрини”, „Стефан Захариев”, „Хаджи поп Тилев” – планувано е да бъдат ремонтирани догодина.
Като един от най-големите общински ВиК-проекти за 2024 г. в България бе посочено изграждането на водопровода и канализацията на Ивайло с 23 милиона лева
Предстои завършването на новия физкултурен салон на ОУ „Проф. Иван Батаклиев”, а през лятото на 2025 г. трябва да приключи завършването на още три салона на обща стойност 5 милиона лева – в НУ „Васил Левски”, НУ „Васил Друмев” и ОУ „Отец Паисий”-Говедаре, където вече текат строителни работи. В ход е основният ремонт на Средношколското общежитие – проект на стойност 3,5 милиона лева. Куленски припомни и започналото изграждане на вътрешни тоалетни в училищата в Пищигово и Гелеменово (с осигурените 296 000 лева ще се изградят и инвалидни рампи, и спортна площадка в Пищигово, ще се подмени и част от дограмата на училището в Ивайло), и подмяната на покрива на училището в Говедаре до края на 2024 г, за която са осигурени 200 000 лева. Ще се ремонтират и покривите на училището в Синитево и детската градина в Хаджиево. Осигурени са и 939 000 лева за спешни аварийни ремонти в ОУ „Св. св. Кирил и Методий”, НУ „Васил Левски”, училищата в Сарая и в Гелеменово, близо 1,3 милиона лева са осигурени за изграждане на нови спортни площадки в „Георги Бенковски”, „Стефан Захариев”, „Св. Климент Охридски”, „Любен Каравелов”, ЕГ „Бертолт Брехт”, „Отец Паисий” и училището в Черногорово. Кметът припомни ремонтираните през лятото сгради на 13 детски градини и 15 изнесени групи и на комплекс „Балона”. Допълни, че в ход е реализацията на проект за санирането на зала „Хебър” (ремонтът започва веднага след Нова година), а до края на месеца трябва да завърши ремонта на терена на стадион „Георги Бенковски”.
В ход е реализацията на мащабен проект за подобряване качеството на атмосферния въздух – замяна на уреди за отопление на твърдо гориво с климатици и термопомпи, на обща стойност над 48 млн. лева. Администрацията е на финалната права за реализация на проекта за закупуването на 6 електробуса и изграждането на зарядна станция за тях, като вече има избран изпълнител и предстои да бъде сключен договор с него. До края на 2025 г. новите електробуси вече ще се ползват от жителите на Пазарджик.
Не бе подминато и възстановяването на автентичния облик на сградата на Младежкия дом
след предписанията на Министерството на културата и общественото обсъждане. По технология, одобрена от лицензиран реставратор, фасадата ще бъде възстановена през пъравата половина на 2025 г., когато атмосферните условия го позволяват, а това ще струва около 250 000 лева.
"Вече сме готови с регулационните планове за Градският пазар - символът на Пазарджик, който не е реновиран повече от 25 години. Подготвяме международен конкурс като независимо жури ще избере най-добрия проект. Хората на Пазарджик заслужават един автентичен, но и модерен градски пазар", каза Куленски. Той припомни и как още през януари е върнат Битака на хората на Пазарджик, с изградена ограда за по-голяма безопасност, както и за връщането на Община Пазарджик на 4 паркинга.
"Те бяха отдадени на частни фирми под наем почти на безценица. Освен това отстранихме над 120 изоставени автомобили, които години наред стояха на улиците. Стартирали сме процедура по изготвяне на нов генерален план за организация на движението – старият е от 2005 г. и н отразява реалностите. Обновихме пътната маркировка на 33 улици и булеварди в града, както и в 26 села. Въведохме кампания срещу неправилното паркиране съвместно с КАТ, монтирахме радари за скорост на входовете на Пазарджик откъм Пловдив и от магистралата.Отделно, съвмеснтно с АПИ сме предвидили основни ремонти на пътната настилка и водопроводната мрежа на главните улици в селата Овчеполци, Черногорово, Пищигово, Мало Конаре и Огняново, като само ремонта на водопровода, средствата за който трябва да бъдат осигурени от Общината, ще струва 5,2 милиона лева. Освежихме над 60 детски площадки, планирали сме всяка година в рамките на мандата да изграждаме по 10 детски площадки, започваме през 2025 г.", посочи кметът. Не подмина и възстановеното парковото осветление в зелените площи между улиците „Пловдивска” и „Стефан Караджа”, „Средна гора” и „Мътница”,където предстои облагородяване на парка и изграждане на поливни системи. Изградени са и нови поливни системи на кръговите движения на ул. „Пловдивска”, при минералната баня, при спортна зала „Васил Левски”, възстановени са неработещите с години поливни системи в парка пред МБАЛ „Здраве”, минералната баня, засадени са 112 дървета на улиците „Никифор Попоконстантинов”, „Васил Левски”и „Цар Калоян”, а тези дейности ще продължат, увери кметът.
Какво отчете Куленски по другите две направления и какви са приоритетите през 2025 година? Очаквайте подробности.
(Зн)