Четвъртък, 21 Nov 2024
 
Други

Рекорд: 300 000 сигнала за онлайн престъпления над деца за 9 месеца

  20.11.2024 06:01             
Рекорд: 300 000 сигнала за онлайн престъпления над деца за 9 месеца

Обработени са в Националния център за безопасен интернет - повечето обаждания са от възрастни

Точно 293 312 сигнала за онлайн злоупотреби над деца е обработил Националният център за безопасен интернет (НЦБИ - safenet.bg) за периода януари - септември 2024 г. Сред сигналите на Горещата линия (124 123) са такива за разпространение на снимки и видеа със сексуално съдържание с деца, сексуално изнудване и експлоатация. При всички сигнали 99% са за престъпления спрямо момичета и 1% - спрямо момчета. Най-потърпевши са деца на възраст 10-14 години.

От въпросните близо 300 хиляди сигнала над 45 000 са постъпили от чуждестранни партньори. От тях 41 190 сигнала Центърът за безопасен интернет е изпратил към дирекция „Киберпрестъпност” на ГДБОП като потвърдени за незаконно съдържание, хоствано в България. 

Над 248 500 са сигналите, подадени от нашия Център за безопасен интернет към международната INHOPE. От тях 208 385 вече са потвърдени като незаконно съдържание.

Повечето от обажданията на 124 123 (58%) са от родители и възрастни,

а 42% са от тийнеджъри и деца. Най-честите запитвания, включително в чата към Консултативната линия, са за съвет при откраднати профили, онлайн тормоз и хакване на други приложения в телефона. Мeстата в Мрежата, където най-често възниква проблем, са социалните мрежи - 72% и приложения за чат комуникация - 17%. Онлайн престъпниците стават все по-изобретателни и все по-често подмамват децата и през платформите за онлайн игри - 10%.

Всички тези данни бяха представени на пресконференция, организирана от НЦБИ, Асоциация “Родители”, Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП) и Национална мрежа за децата (НМД). Това са и организациите в обновения консорциум зад дейността на Центъра, които в следващите месеци стартират програмата „Дигитални деца“ с национални инициативи по превенция, в които ще участват и институциите и други организации. 

- Успяваме да достигнем до престъпно съдържание, свързано с деца в мрежата, благодарение и на

грешките, които правят престъпниците

Следващите месеци ще продължим усилено да информираме и родителите, и децата, какви са рисковете в онлайн пространстовото, защото виждаме, че въпреки усилените грижи, които родителите полагат за децата си, на тях им липсва информация. Ще продължим да подкрепяме родители и деца и през Консултативната ни линия 124 123 -  обеща Антоанета Василева, координатор на Центъра за безопасен интернет, който съществува от 18 години.

Тя и колегите й вече бяха в Пазарджик – в рамките на есенния форум на Младежкия дом „Екоцентрика“, за да запознаят местните родители с безопасното използване на интернет и защитата на децата в онлайн пространството.

Ето как г-жа Василева отговори на въпросите на „Знаме“ преди срещата:

- Подценяват ли родителите и обществото като цяло проблема?

- Някои да. Обикновено просто не допускат, че нещо лошо може да се случи точно на техните деца. Или пък са убедени, че децата им се справят онлайн по-добре от самите тях. Приложенията, игрите и т. н. обаче вече са толкова интуитивно създадени, че на децата им е лесно да справят. Това в никакъв случай не бива да е причина за нас, възрастните, да абдикираме от отговорността си да сме до тях и да им даваме нужните съвети, да ги насочваме, да се интересуваме какви игри играят, какви теми ги вълнуват, кои са инфлуенсърите и въобще хората, които следват, и т. н.

Престъпленията срещу непълнолетни в интернет се увеличават и поради факта, че все по-малки деца имат достъп до устройства. Ползват социалните мрежи с или без разрешението на родителите си, без да са подготвени как да разпознават рисковете и как да ги избягват. Но и самите родители имат нужда от напътствия и подкрепа в това отношение. Затова работим и с тях.

- Може ли да дадете примери за грешки, които се допускат?

- Много родители, главно на по-малки децата, казват: „Ама, аз му давам само моя телефон и то гледа YouTube на него“. Така си мислят, че всичко е окей, но всъщност това е грешка, защото на тази възраст децата въобще нямат работа в YouTube. За тях има YouTubeKids, но те обикновено са в YouTube за големи, както го наричаме в Центъра. А там лесно могат да попаднат на неща, които да ги смутят.

Освен това, профилът Ви на възрастен в YouTube се настройва според Вашите желания. Дали това съдържание е подходящото и за детето Ви? А ако таткото е гледал порно и на следващия ден същият телефон попадне в ръцете на детето, нали разбирате, че от съдържанието, което той е достъпвал, след това се предлага и на детето. Да, последният пример е малко краен, но пък е много показателен.

Казвам всички тези неща, не защото искам да критикувам някого. Далеч сме от мисълта, че такива родители са лоши или безхаберни. Те просто не си дават сметка за тези неща.

И пасивното приемане на информация от телевизора може да нанесе вреди. В това отношение родителите също трябва да са много внимателни, защото дори когато децата не са седнали пред телевизора и не го гледат, понякога възприемат пасивно неподходяща за тях информацията, реклами и т. н.

А и телевизорите вече са смарт. За децата не е проблем да си пуснат YouTube през тях. Ако доскоро някои родители наказваха децата си, като им взимаха телефоните и компютрите, нещата сега са други. Да се взема и това предвид.

- Отделя ли се достатъчно внимание на опасностите в интернет в училищата?

- Работим за това темата да присъства по-осезаемо в училище от доста години. Постигнахме да е част от часа на класа, но не е достатъчно. Получаваме покани от много училища ние от Центъра да провеждаме тези часове. Не вярваме в беседи и лекции. Вярваме в ученето чрез преживяване. Когато нещата минават през брейнсторминг, групова работа, обсъждане, уменията се развиват много по-ефективно и стратегически, и тактически.

Вижте, нормално е децата да правят грешки, те нямат опит. Ние, възрастните, сме тези, които трябва да ги научим, както ги учим да се къпят редовно, да се хранят пълноценно, да пресичат улицата правилно. По същия начин трябва да подхождаме и към онлайн живота им и този процес трябва да започне още с даването на устройството. Дори преди даването на устройството.

- А дали децата споделят с родители, учители и въобще с възрастните проблемите си в мрежата?

- Когато между родителите и децата има изградено доверие, е много по-вероятно детето да се обърне към тях при проблем в онлайн пространството. За съжаление, на нашата Консултативна линия отчитаме, че има доста деца, които се обаждат, но не смеят да кажат на родителите си или на друг възрастен. Така че често прекарваме време в разговори, убеждавайки ги да споделят с родителите си.

- И накрая с две думи - опасно място ли е интернет?

- Интернет е толкова опасен, колкото е опасен и светът, в който живеем. Има позитиви, има и негативи. Важното е да учим децата да разпознават рисковете и опасностите, както го правят и офлайн. Трябва да се грижим за безопасността им в онлайн пространството. Да им създаваме добри навици, добра дигитална хигиена, да ги научим да внимават с кого общуват, как общуват, на какво съдържание попадат и какво да правят при евентуален проблем.

Мария ДЪБОВА


Свързани