Липсата на противогрипни ваксини не подмина и нашата област. Как се стигна до този недостиг, пред "Знаме" припомни Пенка Минева - фармацевт и зам.-председател на Управителния съвет на Регионалната фармацевтична колегия в Пазарджик:
- Преди години ваксините у нас се вкарваха в големи количества и много от тях се бракуваха, тъй като желаещите да се имунизират бяха по-малко. Тенденцията се обърна може би след Ковид. Изплашени от пандемията, след 2021 г. хората започнаха да търсят повече и противогрипните ваксини.
Те се произвеждат на две маста в света. Годишната квота за всяка държава се изчислява
на база предишното потребление
Понеже за България то е било малко, малко, както се оказа, е и производството за нашата страна.
Ваксините за аптеките не стигнаха. Ако днес искате да се имунизирате, просто няма да намерите. Ваксините, разпределени на личните лекари за населението над 65 години, бяха малко повече като количество. Но информацията ми е, че и те не са били достатъчни и не са покрили всички желаещи.
Според Пенка Минева трябва да се планират по-внимателно нужните количества за България:
- Аз например след Ковид
записвах колко са желаещите в моята аптека,
за да съм по-точно ориентирана за количествата. Може би трябва да се въведат навсякъде подобни практики, за да сме по-гъвкави.
Защото сега, от здравното министерство уверяват, че се предприемат действия за осигуряването на допълнителни количества, но струва ми, че вече е малко. Препоръчителният краен срок за противогрипна имунизация е декември, за да има време организмът да изгради антитела и имунната система да е готова да посрещне вирусите.
Цените
на ваксините тази години са 23 лева за ваксината на единия производител и 27 лева – за тази на другия.
Г-жа Минева и колегите й в аптеките също усещат, че заболеваемостта се повишава, научи още „Знаме“:
- Боледуват и то боледуват сериозно. Развиват бронхити, пневмонии. Освен това, голяма част от пациентите минават на антибиотици.
Мила ТОДОРОВА