Този петък (13 декември) в Профилирана математическа гимназия „Константин Величков“ в Пазарджик се проведе семинар, организиран от фондация „Искам бебе“, посветен на темата за репродуктивното здраве и влиянието на нарастващата възраст за първо раждане върху демографското бъдеще на България. Събитието, което е част от националния проект „Младите българи – здрави и активни“, финансиран от Министерството на младежта и спорта, предостави възможност за открит диалог и практически съвети, насочени към младите хора.
По данни на Националния статистически институт, средната възраст за първо раждане в Пазарджик през 2023 г. е 25,7 години – с над година по-висока спрямо 2010 г. Макар стойността да остава под средното за страната, тенденцията към увеличение поражда загриженост сред специалистите.
Радка Спасова, директор на ПМГ „Константин Величков“, откри семинара и подчерта важността на сътрудничеството между образователните институции и неправителствените организации. Весела Тодорова, директор на ОД „Образование и култура“, и Виктория Вачева от Община Пазарджик също изразиха ангажираността си към каузата за навременно родителство.
Сред основните лектори беше д-р Александър Кобаков, акушер-гинеколог и водещ специалист в МБАЛ „Света София“, който акцентира върху значението на ранната информираност и профилактиката за запазване на репродуктивното здраве.
„Все повече жени отлагат първото раждане заради образование или кариера, но това носи рискове като изчерпване на яйчниковия резерв. Редовните медицински прегледи и навременната профилактика могат да предотвратят редица проблеми,“ сподели д-р Кобаков.
Психологът Елена Димитрова-Ангелова допълни програмата със сесия за емоционалната стабилност и нейната роля в изграждането на здрави партньорски взаимоотношения.
„Емоционалната зрялост и способността за открит диалог са основи за успешното създаване на семейство. В днешния динамичен свят това е по-важно от всякога“ отбеляза г-жь Димитрова-Ангелова.
(Зн)