Понеделник, 16 Дек 2024
 
Други

Огнището на чумата по овцете във Велинград запали цялата страна

  06.12.2024 06:03             
Огнището на чумата по овцете във Велинград запали цялата страна

СОФИЯ-ВЕЛИНГРАД. Протоколите с пробите на овцете имат сходство с протоколите от изборите, казва наш адвокат. И е прав. Къде са заразените овце? В блокираната ферма във Велинград или извън нея? Във въздуха се носят всевъзможни теории, версии, обвинения, политически конспирации, а всеки има мнение по въпроса. Дори Европейската комисия. В това време ветеринарите се оплакват, че ги бият, и на свой ред са обвинявани, че пръскат тайно във фермата (почти като кеймтрейлс) В „Знаме” потърсихме една поразлична гледна точка от тази на протестиращите и другата – на официалните държавни институции.

ПОВЕЧЕ - В ДНЕШНИЯ КНИЖЕН БРОЙ НА "ЗНАМЕ".

А иначе - да припомним хронологията - преди да се стигне до блокирането на фепрмата и даването на трета проба в лаборатория във Франция, и преди да се стигне дотам, че овцете няма да се умъртвяват. Поне засега.

В началото на миналата седмица от Българската агенция за безопасност на храните (БАХБ) съобщиха, че, след 6 години, в страната ни отново е установено огнище на чума по дребните преживни животни. Засегнати са няколко стада, отглеждани съвместно във Велинград, с общо 1760 животни в тях. Опасността от евтаназирането им предизвика сериозно напрежение. Забавянето при умъртвяването на животните в

засегнатото стопанство

с чума по овцете във Велинград може да доведе до заразяване и на други стада, въпреки че те са поставени под карантина. Това каза вчера в ефира на БНТ главният ветеринарен лекар доц. д-р Илиян Костов. "Налагаме хуманно евтаназия на тези животни, за да спрем разпространението на вируса, защото иначе ще продължат да го разпространяват. Налагаме защитна зона 3 километра, в която се правят клинични прегледи на всички стада и взимане на кръвни проби, с цел да стане дали вирусът продължава да се разпространява. Следващата зона е ограничителна само с клинични прегледи, за да можем да хванем заболяването", заяви доц. д-р Илиян Костов.

По-рано от БАБХ съобщиха, че допълнителните 315 проби, взети от 105 овце във Велинград, са успешно приети в централната приемна на Националния диагностичен център. От сряда животните в стопанството

показват изразена клинична картина на чума

- като повишена температура, секрет от очите и общо неразположение.

Във вторник животновъди от района, както и техни колеги, пристигнали специално от страната, браниха овцете с жива верига около оборите. Така те не допуснаха до инспекторите вътре.

Протест имаше и пред сградата на Община Велинград, където земеделският министър Георги Тахов провеждаше среща с представители на засегнатото стопанство, животновъди и кмета д-р Костадин Коев. Пещерецът пристигна лично да потушава пожара. Придружаваха го изпълнителният директор на БАХБ д-р Светлозар Патарински, главният ветеринарен лекар на България д-р Илиян Костов и доц. Иванова от Националната референтна лаборатория.

Засегнатият животновъд - Георги Илев, е посветил на този поминък 50 години от живота си. И синът му Димитър отглежда овце в същото стопанство. И двамата разказват за животните си със сълзи на очи.

- Децата ми израснаха с тях. Какво ще правим, ако ги убият – плаче бащата.

Той и синът му, а и много други хора, не вярваха, че овцете са болни. Уверяваха, че „не сме шавали да купуваме и вкарваме животни в стопанствата“. А ако всеки пак има проблем, допускаха, че е от пашата.

Зам.-изпълнителният директор на БАБХ д-р Валентин Атанасов обаче съобщи на пресконференция, че Агенцията е подала

сигнал до прокуратурата за незаконен внос на животни и укриване на информация за наличие на заболяването

в стопанствата във Велинград.

На същия брифинг д-р Даниел Денев, началник отдел „Здравеопазване на животните“ в Агенцията, разкри:

- Имаме информация за 4 умрели овце и 20 умрели агнета в сборното стадо с установена чума. Нямаме ушните марки на умрелите животни, за да кажем към кой обект принадлежат те.

Социалните мрежи също реагираха пространно на казуса. Масово там хората не вярват, че чума е покосила велинградките овце. „Няма чума, има бизнес интереси“, „Има завист“, „Няма чума по овцете – а в правителството”, „Просто искат да вземат на хората хляба“ –  гласят част от коментарите. Основните подозрения са, че „гледат да унищожат и последните останали животновъди и да ни хранят с „чуждо месо“ или „Ще изтребят животинките и ще ни внесат замразено месо отпреди 100 години от други държави“.

И политическите партии се намесиха

В редакцията на „Знаме“ например бе изпратен клип, на който Йордан Мицикулев – кандидат за народен представител от „Величие“ предава на живо от овчарника:

- Имаме вътрешен човек сред хората, които са вземали пробите – разказва той пред камерата. – Информацията ни е, че това, което в момента се случва, на практика е умишлено унищожение. Пробите са чисти. Откакто са взети, тук няма умряло животно.

Парламентарната група на ДПД  - Ново начало излезе с позиция, в която изразява съпричастност към притесненията на фермерите от региона и страха да загубят поминъка си. И настояха да бъдат взети допълнителни проби, както и изплащане на бързо и адекватно обезщетение на засегнатите животновъди. За същото настоя и депутатът от „Възраждане” Стоян Таслаков, който ден по-рано се чул и с изпълнитлния директор на БАБХ др Светлозар Патарински.

За

повторни проби

настояваха мнозина, включително от Националната асоциация на овцевъдите. И в крайна сметка точно те се оказаха временното решение. В сряда бяха взети още 315 такива от 105 овце. Отново не мина без напрежение. Инспекторите не бяха допуснати до оборите в продължение на 3 часа.

- Безспорно е, че има заболяване, но за да отговорим на исканията на фермерите и да осигурим прозрачност, ще извършим повторни проби - коментира министър Тахов след срещата във Велинград.

Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.

- Ние сме длъжни да чуем

болката на хората

и затова вземаме адекватни мерки, осигурявайки максимална прозрачност - каза още министърът и увери че ще се процедира оперативно и бързо, така че час по-скоро да излязат резултатите, а всички действия ще бъдат документирани.

До излизането на пробите стадото остава под карантина. В случай, че и втората проба се потвърди - животновъдите ще бъдат обезщетени, за да могат да възстановят дейността си, съобщават още от земеделското министерство.

А от 27 ноември – денят, в който се взеха повторните проби, животните в стопанството показват изразена клинична картина, а именно повишена температура, секрет от очите и общо неразположение, съобщиха от БАХБ.

Чумата по дребните преживни животни (ЧДП) е острозаразно вирусно заболяване, което засяга овце, кози и други дребни преживни животни. Основните симптоми са още отказ от храна, намалена активност, зачервяване на очите, изтичане на секрети от носа и очите, а понякога и гнойни язви в устната кухина и по кожата. Заболяването се предава чрез контакт с болни животни, техните секрети или замърсени храни и предмети. 

При потвърждение на чума по дребните преживни животни, се предприемат мерки за принудителна евтаназия по хуманен начин на всички заразени и контактни дребни преживни животни. Животновъдите в засегнатите стопанства получават компенсации за евтаназиранитеживотни, унищожения инвентар и фураж.

Заболяването не представлява риск за здравето на хората.

А от БАХБ обаче припомнят, че икономическите загуби за държавата ще са огромни, ако собствениците на обекти, засегнати от заболяването, не съдействат на БАБХ. Вероятно е да бъдат наложени и редица

рестрикции на България от страна на ЕС,

като забрана за търговия с дребни преживни животни и продуктите от тях. Той припомни, че такива рестрикции бяха наложени на Румъния и Гърция.

Главният ветеринарен лекар на България д-р Илиян Костов пък апелира  към животновъдите да не се подлъгват и да не купуват животни на дъмпингови цени от съседни държави с установени огнища на чума по ДПЖ. Той подчерта, че Националната референтна лаборатория е проверявана два пъти от ЕС и има 100% успеваемост.

В Пазарджик заседава извънредно и Областната епизиотична комисия. Приети бяха спешни мерки за предотвратяване възникването на заболяването „Чума по дребни преживни животни“ на територията на област Пазарджик. Четете за тях на сайта на „Знаме“.

Определена бе 10-километрова наблюдавана зона около огнището, в която влизат селата Алендарова, Долна Дъбева, Света Петка, Грашево от община Велинград, област Пазарджик; град Ракитово, град Костандово, село Дорково от община Ракитово, област Пазарджик.

Фермата се превърна в най-обсъжданото (и обсажданото - от съпричастни граждани-доброволци) място. Ветеринари не бяха допускани, дори се оплакаха, че са били обект на насилие. Други метеринари бяха нарочени, че са пръскали с "нещо" по тъмно през оградата на фермата.

И всичкди очакваме резултатите от третата проба.

„Знаме“


Свързани
Последни новини
Анкета
Обяви

Курсове от 150 часа по „Пчеларство”, „Растениевъдство”, „Животновъдство” Курс „Агроекология” – ОКОС- 30 часа. Курс „Професионални потребители на продукти за растителна защита от професионална категория на употреба” - 30 часа. Център за професионално обучение „Виктория –ПМ”, провежда обучения за земеделски производители в дистанционна форма, без откъсване от работа. Придобитите удостоверения служат при кандидатстване по всички проекти и мерки към ДФЗ. За повече информация: 0879/408-773,052/710-454, 0889/695-125. Email: [email protected], сайт: www.viktoria-pm.com

КУПУВАМ ЗЕМЕДЕЛСКА ЗЕМЯ. 088 851 6825

ФОТО И ВИДЕО ЗАСНЕМАНЕ НА ВСЯКАКВИ ТЪРЖЕСТВА, DJ ЗА ВАШИЯ ПРАЗНИК - 0888 974 818
Всички