Четвъртък, 06 Фев 2025
 
Пазарджик

Пещера е сред лидерите в страната по ръст на инвестициите благодарение на "Биовет"АД

  06.02.2025 07:25             
Пещера е сред лидерите в страната по ръст на инвестициите благодарение на \

Панагюрище усвоява добре европейски средства, а минната индустрия продължава да е двигател за развитие на областта

Пет тренда за общините на Пловдив и Пазарджик видяха анализаторите от Института за пазарна икономика в един от последните си анализи с автор Адриан Николов. Ето по-важното от текста му, касаещо нашата област.

Общините в и на двете съседни области демонстрират бърз икономически растеж, движен най-вече от ръста на услугите в двата областни центъра и промишлеността в малките периферни общини. Инвестициите в региона растат относително бързо, но пазарът на труда дава признаци за забавяне на експанзията и дори свиване на места, въпреки високото търсене на кадри. Ключово средносрочно предимство на региона е добрата образователна структура, особено от гледна точка на малкия дял на хората с много ниско образование, както и положителните демографски тенденции и по-бавното застаряване.

Голямото предимство на индустрията

Индустрията излиза на преден план, като основен двигател на развитие, както в Пловдив, така и в Пазарджик. Очаквано, предвид че става дума за големи области – с общо 30 общини в двете, разликите в степените на икономическо развитие са много сериозни. В двете области на първо място по добавена стойност на човек през 2022 г. излиза община Сопот, с 32,4 хил. лв./човек – сред най-високите стойности не само в региона, но и в страната, най-вече благодарение на силната година за оръжейните заводи. Челното място на общината обаче изглежда пряко свързано с интензивността на военните конфликти, които ползват пряко продукцията ѝ, което го прави не особено стабилно средносрочно.

На второ място се нарежда Панагюрище (20,4 хил. лв./човек), където ключова роля играе минната индустрия. Прави впечатление, че малките общини в Пазарджик са със значително по-ниска степен на икономическо развитие в сравнение с пловдивските, в това число туристическите центрове Велинград и Стрелча.

Най-голямата общинска икономика в двете области е тази на областния център Пловдив, с 5,4 млрд. лв. добавена стойност през 2022 г., като тя е и втора по размер в страната след тази на столицата. С относително голям размер на добавената стойност са и общините Пазарджик (685 млн. лв.) и Панагюрище (453 млн. лв.). Почти всички общини в двете области имат стабилен растеж през 2022 г., като в само 4 от 30-те има спад на добавена стойност. В областните центрове ръстът е по-умерен – в Пловдив добавената стойност се увеличава със 17% на годишна база, в Пазарджик – с едва 3%, което на фона на значителната инфлация през годината представлява реален спад.

Ръстът на инвестициите

Както и при икономическия растеж, Сопот се класира и на първото място при ръста на инвестициите през 2022 г. Повечето общини в региона следват националната динамика на повишение на инвестиционните разходи през годината, сред които и Белово. Претеглени спрямо населението лидер в двете области е община Пещера (10,5 хил. лв./човек), която се нарежда сред лидерите в страната по този показател, най-вече в следствие на експанзията на фармацевтичния отрасъл. Очаквано предвид големи размер на местната икономика най-много инвестиции са реализирани в Пловдив – 1,82 млрд. лв., както и в другия областен център Пазарджик (342 млн. лв.), а сред малките общини лидер е Марица (206 млн. лв.), следвана от Пещера (152 млн. лв.). Любопитно е да отбележим, че в района е и една от двете общини в страната, в която статистиката не е регистрирала никакви инвестиционни разходи през 2022 г. – Брацигово.

Номинално най-много чужди капитали има в община Пловдив – 1,43 млрд. евро, както и в Марица (354 млн. евро) и община Пазарджик (352 млн. евро). В повечето общини в двете области трендът е възходящ. Значителен отлив се наблюдава единствено в Белово (-67%). Общините в региона не постигат особено високо ниво на употреба на средства от европейските фондове, с изключение на Хисаря, където размерът на европейските инвестиции приближава 6 хиляди лева на човек от началото на европейските фондове до средата на 2024 г., както и Панагюрище, където размерът им е близо 5 хиляди лева на човек.

Влошаването на пазара на труда

След бързото възстановяване от ковид-вълната на безработица, през 2023 г. данните на Агенция по заетостта сочат към почти повсеместно повишаване на дела на търсещите работа в двете области. Спад в безработицата има в пет от тридесетте общини, от които в нашата област е единствено Панагюрище. Значителни увеличения има само в няколко от пазарджишките малки общини – Сърница (3,9 пункта), Велинград (2,1 пункта), Ракитово (1,4 пункта). На повечето места повишенията са от порядъка на 0,5 процентни пункта, което насочва към нормализация на местния пазар на труда след пандемията и последвалата я експанзия. Големите разлики обаче се запазват – докато в община Пловдив и Сопот делът на безработните сред населението на 15-64 години е 2,6%, в Пазарджик – 3,3%,

в Сърница той надхвърля 22%,

а във Велинград – 16%, което говори за хронични проблеми както със създаването на работни места в малките общини, така и с квалификацията и уменията на свободната работна сила, особено в контекста на високото търсене на труд в пловдивската индустрия.

Делът на наетите от населението на общините също се различава значително. В рамките на Пазарджишка област пък с най-висок дял на наетите са Пещера (53%) и Панагюрище (42%), а общините Брацигово (11%) и Лесичово (13%) се нареждат сред тези с най-слабо представяне в страната като цяло.

Регионът се характеризира с относително високи заплати, като през 2022 г. най-високата средна брутна месечна заплата е в Панагюрище (2050 лв./месец), следвана от Куклен (1800 лв./месец) и Марица (1670 лв./месец). Средната заплата в рамките на община Пловдив е 1584 лв. на месец. И тук малките общини със силни индустриални предприятия се представят добре. През 2022 г. с най-бърз ръст на заплатите е Батак (25%), като при общините с по-ниско средно заплащане ръстът е в общия случай по-осезаем.

Водещата роля на средното образование

Производителността на труда и степента на икономическо развитие в района е видимо свързана с образователната структура на населението. Регионът обаче се различава от други водещи в страната, тъй като в част от най-развитите общини основна роля играе средното образование – то съставлява 67% от населението на 25-64-годишна възраст в Сопот и 65% от това в Панагюрище и 58%. Причина за това са най-вече потребностите от работна сила в индустрията, където в много случаи професионалното образование и специфична квалификация са по-важни от университетското. Очаквано, центровете на услугите са с висок дял на висшистите, като това е особено видно в община Пловдив (45% с висше образование), Асеновград (25%) и Пазарджик (27%). Прави впечатление също, че дяловете на хора с основно и по-ниско образование в региона са малки, а още по-малко са регистрираните в хода на преброяването на населението неграмотни.

Прави впечатление също така обаче, че резултатите на учениците в повечето общини в региона не са особено високи – ако оставим настрана община Пловдив, където средният успех на последното издание на зрелостния изпит по български език и литература е бил Много добър (4,60) и община Пазарджик (4,17), повечето малки общини се представят слабо. Причина за това може да се търси и в достъпността на добрите училища в областните центрове, към които се насочват повечето надарени ученици от по-малките населени места.

Демографското предимство

В сравнение с много други части на страната, двете южни области имат относително добри демографски показатели. Това е особено видно в миграционните тенденции, като почти всички общини привличат повече население, отколкото отдават. През 2023 г. община Пловдив е най-високия положителен механичен прираст в областта си – 1,3%. Дори по-силен позитивен миграционен баланс са две малки общини в Пазарджик – Ракитово (4,7%) и Лесичово (4,3%). Някои общини обаче продължават да губят население в резултат на миграцията, в това число Панагюрище, Стрелча, Септември. Естественият прираст от друга страна остава отрицателен във всички общини, но областният център Пловдив постепенно приближава баланс на смъртността и раждаемостта, като през 2023 г. стойността на индикатора достига -0,19%.

От гледна точка на застаряването, повечето общини са с относително нисък дял на населението на 65 и повече години, като в община Пловдив той достига 20%, в Пазарджик – 24%. Същевременно повечето общини са с високи дялове на трудоспособните, като Пловдив се представя най-добре, с 65%. Добрите демографски показатели са гарант както за запазването на Пловдив като водеща икономика на юг, така и за разрастването на индустриалната периферия на града.

Адриан НИКОЛОВ


Свързани