В най-студеното село в областта модерната апаратура доказа, че тук по всяка вероятност е най-мразовитото населено място в България
РАВНОГОР. За брациговското село досега заехме, че, според изследване на НАСА, се слави с най-чистия въздух. Сега обаче е и научно доказано, че китното населено място през зимата е едно от най-мразовитите в България. Вече модерна метеорологична станция отчита температурата, силата на вятъра и количеството валежи, а заслугата за поставянето й е на един упорит равногорец – Георги Пашкулев.
В Равногор температурите през януари и февруари падат до минус 28 – минус 29 градуса по Целзий. На 23 януари селото осъмва с минус 28 градуса, а в близката мандра термометрите отчитат минус 31 градуса. "Вчера (21 март 2025 г., б.р.) говорих с момчетата от Института (НИМХ-БАН, б.р.) и те казаха, че през настоящия месец Равногор е най-студеното населрено място в Бълргария. Само в един от дните Метличина в Сеиверозападна България е било по-мразовито оттук. Но не само през март месец Равногор винаги бие по студ", коментира пред "Знаме" Георги Пашкулев.
Повече от 10 години температурите вълнуват Георги.
По своя инициатива той купува термометри
– руско производство, като резултатите за деня публикува в различни сайтове. Специалисти от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН, впечатлени от данните за ниските зимни температури, решават да посетят селото. Денят е 9 февруари. Учените от Института Цветомир Кънчев и Вълчо Попхристов откриват по публикациите равногореца.
- Господата първо предложиха да поставят апаратурата в района на дома ми, поясни Георги Пашкулев. - Заради липсата на интернет, а понякога и на ток, мястото се оказа неподходящо.
Затова ги насочих към откритото пространство на мандрата,
в която постоянно работят хора. Искам да благодаря на собствениците й Стефан Златанов и Георги Динков за съгласието на 10 февруари да заработи метеорологичната станция.
Най-напред се монтираха само уредите за измерване на температурата, а след седмица дойде и оборудването с барометър за силата на вятъра и количеството валежи. Втория път в селото пристигна Георги Цветков, също от Института, а след това момчетата разбраха, че тук наистина е най-студеното населено място - поясни инициаторът в Равногор да има станция за капризите на времето.
Той е доволен, че
новата придобивка всеки момент автоматично отчита резултатите и информира за атмосферните процеси
не само Института, но и цяла България. И горд, че метеорологичната станция вече си е местна забележителност.
Попитахме Георги Пашкулев какво го е провокирало да измерва зимните температури:
- Случи се преди 10 години, след завръщането от Пловдив в родното ми село. Оттогава много живеещи извън Равногор и приятели ме питаха какво е времето и дали е подходящо да пътуват до красивото място. Реших да отговарям, като сам отчитам температурите. Така купих четири термометъра, които през година-две подменям, но няма разлика в резултата. Препоръчаха ми ги
техници, измерващи температурите на фризери в хладилниците
Термометрите са поставени на места така, че всеки може да ги види – на къщата ми, на плевнята в двора и два - на другата плевня на реката.
Започнах да публикувам резултатите в различни сайтове. Това вероятно е предизвикало интереса на учените от Института и са искали да повярват в истинността им – в това, че Равногор е едно от най-студените места в България. Доказателство са мразовитите 22 и 23 февруари, когато температурите паднаха съответно до минус 25.5 и минус 25.4 градуса. Радвам се, че направих едно добро за селото, бе категоричен Георги Пашкулев. Той заяви, че освен ниски температури, от непознати времена в Равногор пада и дебел сняг. Тази година по Коледа белчо стига височина 1.20 – 1.30 метра. В две други години – 2012-а и 2020-а,
снегът е до втория етаж на къщите
- Една седмица селото остана без улици за ходене. Верижна машина от МОК „Медет“ тогава проби дебелия сняг. Сега стана топло, снегнът в полето се стопи, но на високото край Равногор си стои - и сигурно ще остане до май месец, както винаги, казва равногорецът. Ако го питате, защо в Равногор е толкова студено, ще получите следния отговор: "Равногор е на плато и може би въздушните течения имат значение за студеното време, но мисля, че фактът, че сме селото с най-чистия въздух особено допринася и за мразовитото време".
В последните 28 години Георги Пашкулев се изявява като земеделски производител. Сади картофи, от животните отдавна се е отказал.
- Вместо 20 декара с барабой, тази година декарите ще са по-малко заради Постановлението на земеделското министерство и забраната да се отглежда традиционната за равногорци култура – възмущава се земеделецът. – Не е допустимо някой друг да се разпорежда с бащината ми земя. Това само в България може да се случи. Не искам да работя повече за безумието на управляващите, далече от земята и проблемите на обикновените хора, допълни Георги Пашкулев.
Пенка МИХАЙЛОВА