Приключи и VI Национален кукерски фестивал „Дервиши Варвара“ 2025 г. Варвара отново напълни местния футболен стадион „Балкан“, въпреки дъждовното време- той се превърна в арена на кукерски игри от цяла Южна България. Участници от цялата страна и зрители направиха атмосферата магична, а организаторите от местното читалище „Селска пробуда – 1930“, Кметство Варвара и Община Септември показаха, че летвата на национален фестивал е достатъчно високо вдигната.
Да уважат и открият мероприятието дойдоха кметът на община Септември- Васка Рачева, кметове и общински съветници. След събитието, в което имаше много емоции и награди, от името на Кметство Варвара с кмет Димитър Деянов и Народно читалище „Селска пробуда 1927“ с председател Петър Раков, варварци изказаха своята сърдечна благодарност към всички участници в празника.
„Днес на фестивала взеха участие кукерски групи от почти цяла България, което показва, че традицията е жива и обединява хора от различни краища на страната. Специални благодарности на домакините от Кукерска група „Дервиши Варвара“, която подобаващо на домакини беше най-многобройната група на фестивала. Благодарим и на всички, които се включиха в събитието, както и на страхотния екип, който остана зад кадър, но без когото този фестивал нямаше да бъде възможен“, коментираха организаторите и благодариха специално на всички спонсори.
Сред участниците имаше хора на възраст от 6-месечни деца до над 80 години – доказателство, че любовта към традициите се заражда още от най-ранна възраст и ако я пазим, остава жива през целия ни живот и след него.
„От гостуващите групи бяха представени различни маскарадни ритуали, които в различните краища на България се изпълняват като игри с наричания за здраве, берекет и плодовитост по различно време – най общо, от преди Коледа, до Великия пост. Обредност, символизираща прогонването на зимата и събуждането на природата през пролетта, за новия живот. Затова в пъстрото дефиле се видяха причудливи костюми, маски и атрибути, с които да бъдат плашени злото и нечистите сили. Но и такива, които да пазят и защитават зараждането на новото и чистото, на челядта, поминъка, прехраната. Имаше различни персонажи: на булка, младоженец, свекър, свекърва, орачи, копачи, пакостници, животни и други образи от живота. Много шеги и закачки, с много надежда и вярване в добрата стопанска година и семейното благополучие. Видяха се спектакли със сценична танцова хореография. А възгласите и споделянията на публиката дадоха недвусмислено да се разбере, че осъвременяването е естествена изменчивост за приемане на всяка жива традиция“, отбеляза и Радка Енчева-Кочева от РЕКИЦ „Читалища“.
По време на събитието стана ясно, че догодина то ще се проведе в два дни поради големия интерес на желаещи да участват.
(Зн)