Шестият Национален кукерски фестивал „Дервиши Варвара - 2025“ ще събере над 1600 кукери от 30 групи от цяла Южна България и около 3000 души публика. В неделя, 30 март 2025 г., от 9:30 часа е официалното откриване на шумното събитие от кметовете на община Септември и селото-домакин – Васка Рачева и Димитър Деянов. Кратка художествена програма ще предхожда дефилето на кукерските групи. Сред тях са и „медийните звезди“ от Бачево, Благоевградско, които не са пропускали издание на фестивала. Най-многобройни ще бъдат пък благоевградчаните от сурвакарска група „Трети квартал“. Ще видим още маскарадни групи от Разложко, Банско, Перник, Карлово, Кюстендил, Костенец, Тунджа - Ямболско, Раковски, Мирково, Челопеч, Ковачевци, Земен, Павел баня… И осем групи от Пазарджишка област - Ивайло, Попинци, Калугерово, Виноградец, Семчиново, Славовица, Ветрен и домакините от Варвара. Варварци ще играят в 12:15 часа.
Фестивалът „Дервиши Варвара“ се организира от Кметство Варвара и местното читалище „Селска пробуда-1927“ (и председателят на настоятелството Петър Раков е деен участник в маскарадните игри, б.р.), с подкрепата на Септемврийска община. Няма конкурсен характер и е най-младият маскараден форум в област Пазарджик. И е доказал, че традицията е жива със своята приемственост между поколенията – на него се вричат млади хора, женят се и се връщат с бебе на следващото издание. Емил Стайков от старозагорското село Хаджидимитрово предложи брак на своята любима Марияна Тенева по подобие на сгодилите се точно на това място преди това Александър Николов и Дарина Кирилова от ямболското село Чарган, които после доведоха и новородената си дъщеря Александрина.
„Доколкото разбрахме, и Марияна е бременна. Ще се радваме да ги видим“, с усмивка коментира секретарят на НЧ „Селска пробуда – 1927“ Иванка Трендафилова. За всички групи има парични премии, а организаторите са приготвили купи, плакети, грамоти и много подаръци. Специални изненади пък ще има и след официалното награждаване, но Трендафилова не издава какви ще са те.
„И тази година „Дервиши Варвара“ ще събере кукерите, които в отделните краища на България излизат по различно време /на Васильовден, Сирни заговезни, Песи понеделник в месец март/, откъдето идва и различното наименование на персонажите - кукери, бабугери, песяци, мечкари, старци, чауши, арапи и др., които в ритуалите влизат в различни карнавални образи: на зверове, невеста, младоженец, баба, дядо… И извършват символни действия за гонене на злото и нечистите сили, заорават, засяват… С инвентар от прътове, сопи, мечове, каруца, рало, крина, кукла… Наричат за здраве, берекет и плодовитост. Правят фигури като кръг за неизменния кръговрат в жизнения цикъл и като сърце, символизиращо любовта и началото на живота. Представянето на всяка група е спектакъл, казва по този повод и Радка Енчева-Кочева от РЕКИЦ „Читалища“. „Фестивалът „Дервиши Варвара“ се наложи като добра културна практика и намери почва за развитие, защото в Пазарджишко кукерската традиция е широко разпространена и жива. Срещат се Васильовски дервиши, джумали, рогачи. Дервишите на Лесичово са вписани през 2016 г. в Националната листа на нематериалното културно наследство за България, а тези в Церово - през 2024 година станаха регионален победител в надпреварата за живо съкровище на България. Джумалите на Калугерово представляват сериозен изследователски интерес сред етнографите и особено за носителя на световен Оскар за фолклор акад. Крум Георгиев“, допълва тя.
(Зн)