ПАЗАРДЖИК. Комисията по заетостта обсъди тази седмица резултатите от проведено проучване на потребността на работодателите от работна сила в област Пазарджик, както и доклада на сформираната работна група за резултатите. Това съобщиха от Областната администрация.
Анкетно проучване за тези потребности се проведе в цялата страна и приключи на 30 юни. Попълнени са общо 4246 анкети. От областта са участвали 108 работодатели, основно от секторите „Търговия”, „Транспорт”, „Хотелиерство и ресторантьорство” (40,7% от анкетираните), „Индустрия” (20,4%) и „Държавно управление”, „Хуманно здравеопазване” и „Социални услуги” (14,8%). Профилът на потребностите на работодателите в област Пазарджик се очертава основно от предприятията с до 9 наети лица, съставляващи 77,8% от всички анкетирани работодатели в областта.
А при обсъждането тази седмица се акцентира върху
очакванията за освобождаване на персонал
през следващите 12 месеца по причини, свързвани със стесняване на пазари, намаляване на производството и продажбите на стоки и услуги как те ще се отразят върху динамиката на пазара на труда и търсенето на работна сила.
Обсъдена бе и идентифицираната при проучването потребност от инженерни кадри и специалисти в производства и дейности, свързани с новите технологии и материали – оптика, електронна техника, химия, полимери, компютърна графика и дизайн, реставрация.
Заявени са потребности от специалистите по приложна информатика, счетоводство и данъчно облагане, производствени технологии – дървесина, хартия, пластмаси и стъкло, електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника.
Обърнато бе внимание на факта, че относителният дял на
заявяващите потребност от нов персонал в област Пазарджик е един път и половина по-голям от средния за страната
– 18,7% срещу 12,2%. Заедно с това, липсата на мотивация от кандидатите определя 18.3 % от затрудненията при подбор на персонал от страна на работодателите. Алтернативата - наемането на чужди граждани - доскоро не беше сред вариантите за решаване на проблема, но вече е.
Докладът на работната група пък съдържа, съгласно нормативните изисквания, и предложения за организиране на професионални обучения, съобразени с потребностите на работодателите от работна сила в област Пазарджик:
- Да се използват възможностите на ПВУ за провеждане на обучения на наети лица за придобиване на умения и изграждане на нагласа за ефективна и ефикасна работа в екип в рамките на Личностната и социална компетентност;
- Да се осигурят възможности за допълнителни професионални обучения и квалификация за работа в сектора на отбранителната промишленост – особено в областта на оптичните технологии, електрониката, комуникационната и компютърната техника,
киберсигурността на обекти от критичната инфраструктура,
новите материали – пластмаси, композити, нанокомпозити, добив и обработка на метали и сплави със специално предназначение и др.
Комисията по заетостта ще представи информацията за потребностите на работодателите от работна сила в областта в Агенцията по заетостта.
(Зн)