Ученици, учители и служители се представиха пред публиката със свои любими творби от български и чужди автори
Вторият Ден на четенето се проведе в България на днешния 15 ноември. Мотото му тази година е „Иновациите започват с четене“. Професионалната гимназия по селско стопанство „Царица Йоанна“ уважи литературния празник за втора поредна година, след като през 2023-а участва в проявата и получи специална грамота.
В събитието днес се включиха не само литератори и учители хуманитаристи. Свои любими творби представиха преподаватели по различни предмети, както и служители от училището. С четене на произведения участваха и млади актьори от Клуба по театър и таланти от Клуб „Млад журналист“. Иновациите бяха акцент в училищния форум – те присъстваха чрез проект с картини, изготвен с помощта на изкуствен интелект.
Традицията продължава, защото деца и възрастни в гимназията са обединени от обичта към книгата и уважават родната реч.
Празникът започна с уводни думи, посветени на Ран Босилек. Останал без баща едва на 7 години, той скоро изкарва с труд първите си 2 лева. И ги дава за списание „Звездица“ с детски приказки.
Присъстващите представиха свои любими текстове в синхрон с мотото – „Иновациите започват с четене.“ . Прозвучаха текстове от Христо Ботев, Никола Вапцаров, Надя Кехлибарева, Валери Петров, Мария Лалева, Емили Дикинсън, Робърт Бърнс, Джордж Карлин…
В сайта на фондация „Четене“ – инициатор на събитието, се казва: „Дете, родено в България днес, може да развие едва 61% от потенциала си, ако завърши пълния цикъл на най-доброто образование и получи най-добрите здравни грижи. Тази констатация звучи плашещо? Ние имаме решение. Четенето е в основата на функционалната грамотност, а тя е в основата на развитите и демократични общества. Всяко дете има правото да получи най-добър шанс за развитие, да живее в благоприятна среда и да се реализира в живота. Ключът се крие в развитието на функционалната грамотност чрез четене от раждането. Нека променим картината ЗАЕДНО!“.
(Зн)