Децата трябва да имат присъствието и подкрепата и на мама, и на тате
„Никога не говорете лошо за другия родител пред детето“. Това е основно правило при споделеното родителство.За необходимостта от подкрепа за децата на разделени родители и за споделеното родителство разговаряме с Мария Джуркова от Пещера, която работи по проект за създаване на родителски хъб.
- Г-жо Джуркова, какво Ви мотивира да се ангажирате с проблема за споделеното родителство?
- Споделеното родителство е един сравнително нов, модерен и много по-цивилизован и хуманен начин за уреждане на отношенията в семейството след развода или след раздялата на партньорите при фактическо съпружеско съжителство. Тази форма на разбирателство има предимства, като това, че родителите могат много по-пълноценно да участват в живота на детето, да се грижат за него и да не се създават конфликти на база неравномерно и в ущърб на единия родител разпределение на времето, прекарвано с общото им потомство.
- Какви са основните предизвикателства пред споделеното родителство в България?
- Едно от основните предизвикателства е липсата на достатъчна правна рамка, която да насърчава равенството между родителите. В момента съдебната практика често предоставя основното попечителство на един от родителите, като другият остава в периферията на живота на децата. Освен това, липсата на информираност сред обществото и стереотипите за ролята на майката и бащата в семейния живот също са сериозна пречка.
- Как според Вас можем да подобрим ситуацията?
- Трябва да работим на няколко нива. Първо, необходима е законодателна реформа, която да въведе концепцията за „споделено родителство“ като стандарт след раздяла, освен ако не са налице изключителни обстоятелства. Второ, е важно да се провеждат обществени кампании за информиране и промяна на стереотипите. Трето, нуждаем се от повече психологическа и правна подкрепа за семействата, преминаващи през развод или раздяла.
- Какво е въздействието на споделеното родителство върху децата?
- Проучванията показват, че децата, които растат с достъп и до двамата родители, са по-стабилни емоционално, по-уверени и се справят по-добре в училище. Те виждат примера на две активни фигури в живота си и развиват по-здрави връзки с родителите си. Споделеното родителство също така намалява конфликтите между родителите, защото те са насърчавани да си сътрудничат.
- Разкажете повече за проекта, по който в момента работите.
- Това е проект за създаване на „Родителски хъб“ – място, където родителите могат да получат информация, консултации и подкрепа при справянето със семейни конфликти. Работя по проекта, а също така планираме да организираме обществени дискусии и семинари за популяризиране на споделеното родителство. Надявам се все повече хора да се присъединят към нас в стремежа към по-добро бъдеще за децата ни.
- Какво бихте искали да кажете на родителите, които преминават през раздяла?
- Бих ги посъветвала да поставят интересите на децата си на първо място. Разводът е труден, но е важно децата да не бъдат използвани като оръжие в конфликта. Дайте им шанс да обичат и двамата си родители, без вина или натиск.
Ваня НИКОЛОВА