Икономиите от данъчната ставка са инструмент за растеж и устойчивост
Защо трябва да бъде запазена, и дори направена постоянна, намалената ставка на ДДС от 9% за заведенията за хранене? В настоящата ситуация тази мярка се оказва жизненоважна за оцеляването и развитието на ресторантьорския сектор, а въздействието ѝ се усеща и от държавната хазна, и от качеството на услугата за потребителите.
Защо именно ресторантьорите се нуждаят от запазване на 9% ДДС?
Това е силно засегнат сектор и има ключова роля за икономиката. Ресторантите са съществена част от туристическата и икономическа инфраструктура на България. Те осигуряват работа на десетки хиляди служители и допринасят за имиджа на страната пред чуждестранни и местни туристи. Последните години бяха особено тежки за бранша поради здравната криза и ограничителните мерки. Подкрепата чрез намалената ставка на ДДС се оказа решаващ фактор за оцеляването на много обекти.
Ресторантьорите са сред най-големите работодатели, предоставяйки възможности за работа на хора с различно образование и квалификация, включително млади хора и студенти. И освен че намалява риска от безработица, секторът гарантира по-високи социално-осигурителни вноски. В него
има и специфика на разходите, и постоянен натиск
Тук се оперира с нетрайни и бързо развалящи се продукти, което налага ежедневни доставки и стриктен контрол на качеството. Прекъсванията във веригите за доставки и инфлационните процеси увеличават цените на суровини и енергия. Същевременно от тази година се вдигат осигуровките, което намалява възможността за компенсации на служителите без подкрепа от по-ниската ДДС-ставка. Нарастващите лихви по кредитите затрудняват още повече модернизацията. Да не забравяме и значимостта за туризма и имиджа на страната - като ключов елемент от туристическата услуга ресторантьорството с качествената кухня и доброто обслужване са двигател за по-високи приходи от туризъм, а устойчив и добре развит ресторантьорски сектор с повече доволни посетители и повече препоръки води до дългосрочно увеличение на туристическия поток.
Икономиите от 9% ДДС са инструмент за растеж и устойчивост
Благодарение на намалената ставка на ДДС ресторантьорите успяха да насочат част от спестените средства към увеличаване на възнагражденията на персонала и подобряване на условията на труд. Допълнителните средства от по-ниския ДДС бяха пренасочени към обновяване на интериора, закупуване на ново оборудване, дигитализация и усъвършенстване на процесите. По-високото качество и разширените възможности водят до ръст в оборотите, повишена конкурентоспособност, което повишава данъчните и осигурителни приходи за държавата.
Покачващите се цени на храни и напитки се отразяват пряко върху маржовете на печалба и съответно върху крайната цена за потребителите, върху инвестициите и възстановяването на сектора след пандемичните ограничителни мерки.
Ето пример на ресторант, който решава да се разшири и модернизира,
като тегли нов кредит от 500 000 лева:
Кредитът се погасява на месечни вноски, включващи главница и лихва (примерен срок 5 години). Средствата от кредита се влагат в основен ремонт, закупуване на нова и по-съвременна техника, разширяване на търговската площ и подобряване на клиентското обслужване. Част от икономиите, получени от намалената ДДС ставка (9% вместо 20%), се насочват за по-бързо изплащане на лихвите и част от главницата по кредита, вместо да отиват за по-висока данъчна ставка. Благодарение на разширения капацитет и по-високото търсене, ресторантът наема 20 нови служители, всеки на приблизителна брутна месечна заплата от 1500 лева. Само от тези новоназначени 20 души месечните социално- и здравно-осигурителни вноски (за работодател и служител общо) надхвърлят 9000 лева, което годишно може да достигне и над 100 000 лв. допълнително в бюджета.
В резултат - за бизнеса има по-голям брой клиенти и по-високи приходи – увеличение на оборота с около 30%.
Повишена рентабилност, която може да увеличи годишната печалба с 80 000 – 100 000 лева
над досегашните нива. Съответно, допълнителният корпоративен данък (10%) е 8000 – 10 000 лева годишно повече за държавата – само от ръста в печалбата.
Същият подход могат да приложат хиляди ресторанти в цялата страна, като се превърнат в активни инвеститори. При настоящите трудности за привличане на чуждестранни капитали и ограничени нови инвестиции в страната, подобни вложения от местния бизнес са от ключово значение за икономическия растеж. Общата стойност на тези проекти може да достигне стотици милиони левове, създавайки нови работни места, увеличавайки значително приходите от осигуровки и корпоративен данък и давайки силен стимул на местната икономика.
Обобщено, в резултат на разширението и модернизацията, общите постъпления за бюджета
от корпоративен данък и осигуровки се увеличават с над 100 000 лева годишно само от един ресторант
Когато подобни примери се мултиплицират в множество обекти, икономическият ефект става огромен и изключително важен в условията на ограничени инвестиции отвън.
Всички горепосочени аргументи сочат, че запазването на ставката от 9% ДДС за ресторантите като постоянна мярка е стратегически ход, който ще допринесе както за стабилността и развитието на ресторантьорския бранш, така и за увеличаването на постъпленията в държавния бюджет в дългосрочен план. Добре е да се вземат под внимание изложените факти и анализи, които ясно показват ползата от тази мярка, както за бизнеса и заетостта, така и за цялостното развитие на българската икономика.
Иво ИВАНОВ
Собственик на клуб-ресторант „ГОЯ“, Пазарджик