Кучета повдигат духа в онко отделения, зайци помагат на срамежливи деца, а котешкото мъркане действа като музикална терапия
В дните, преминали под знака на садистичните убийства на животни, които са били филмирани и продавани, първо се запитахме какво не е наред със задържаните младеж и девойка, и какво не е наред с хората, поръчвали и плащали за подобни видеозаписи. После решихме да ви припомним част от многобройните ползи от общуването с тези, които не могат да говорят. И тук не става дума за ползата от общуването на всяко едно дете с цветните книжки, в които герои-животни ни учат на основните добродетели.
И да не забравите - в събота и в Пазарджик протест срещу насилието над животни и неадекватните наказания.
Независимо дали става въпрос за домашни любимци, селскостопански животни или диви видове, ползите от това общуване са безброй и са доказани в не едно и две проучвания.
Терапевтични кучета в болници, старчески домове и училища
Специално обучени кучета посещават лечебни и учебни заведения, както и домове за възрастни хора по цял свят, за да помагат на пациенти и ученици. В някои онкологични отделения в САЩ кучета-терапевти редовно се водят при болните, за да ги успокоят и да повдигнат духа им. За ролята на кучетата в живата на слепи хора и хора с нарушено зрение се е изписало и изговорило много.
Конна терапия (хипотерапия) за деца с аутизъм
Хипотерапията помага на деца с аутизъм, ДЦП и други неврологични заболявания. Ритмичните движения на коня подобряват координацията, а взаимодействието с животното стимулира социалното поведение. В България има специализирани центрове за конна терапия, които имат благотворен ефект и върху много наши деца.
Делфинотерапия за деца с увреждания
Делфините са известни със своята интелигентност и социална природа. В Турция, Мексико и Русия има терапевтични програми, в които децата плуват с делфини. Това стимулира комуникативните им способности, както и моторните им умения.
Малки кончета в помощ на хора с тревожност
В някои страни понита и други по-дребни кончета също се използват като терапевтични животни. Те посещават домове за възрастни хора и болници, където създават усещане за спокойствие и радост.
Котки срещу стрес и тревожност
Котките имат успокояващ ефект и дори мъркането им действа като естествена „музикална терапия“, понижавайки кръвното налягане и намалявайки тревожността. В Япония и Европа има специални „котешки кафенета“, където хората могат да прекарват време с котки за релакс.
Тихите и нежни зайци
За разлика от кучетата и котките, зайците са тихи и много нежни, което ги прави идеални за терапия на деца със социални затруднения. В някои училища във Великобритания прибягват до зайци, за да помогнат на срамежливи деца да развият увереност.
Папагали за ветерани и самотни хора
Говорещите папагали помагат на възрастни хора и ветерани, които се чувстват изолирани. Ветерани с посттравматичен стрес (ПТСР) често споделят, че папагалите ги карат да се чувстват по-добре, защото имат с кого да „говорят“.
Взаимодействието с
кравите, овцете и козите
също действа успокояващо. Неслучайно толкова хора посещават специализирани ферми с тази цел. В държави като Швейцария и Германия има „ферми за терапия“, където хора с депресия, тревожност и други психични заболявания се грижат за селскостопански животни. Другаде селскостопански животни са част от образователния процес.
Дори съзерцанието на
риби в аквариум
може да намали кръвното налягане и да създаде чувство на спокойствие.
Тези и още безброй подобни примери показват, че животните могат да бъдат не само наши добри приятели, но и по деликатен и ненатрапчив начин ни помагат да съхраним и укрепваме здравето и психиката си. Така че ако се изкушавате да си вземете домашен любимец, може би сега е моментът. Ето още няколко причини да го направите:
Учат на съпричастност и отговорност
Доказано е, че децата, които растат с животни, развиват по-добре емпатията и социалните си умения. Грижата за куче, котка или дори хамстер учи на отговорност и дисциплина. Освен това, животните влияят благотворно при проблеми с общуването, като насърчават емоционалната им връзка със света. Същото се отнася и за възрастните.
Физическа активност и здравословен начин на живот
Домашните любимци, особено кучетата, мотивират собствениците си да бъдат по-активни. Разходките и игрите на открито подобряват физическата форма и намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания. Конната езда пък е чудесен начин за укрепване на мускулите и координацията.
Връзка с природата и емоционален баланс
И не на последно място, общуването с животните ни свързва с природата и ни учи да я ценим. Контактът с диви животни по време на екскурзии или работа в природозащитни центрове създава усещане за хармония и спокойствие. Дори спонтанното наблюдение на птици в парка или среща с катеричка може да повдигне настроението ни и да ни накара да се почувстваме по-свързани със заобикалящия ни свят.
Но ако пак се върнем на детските книжки с герои-животни, няма как да не споменем и
взаимоотношенията между животните и децата
Освен домашни любимци, те са важна част от развитието на малкия човек, особено в технологичния свят, където живите същества са зад екрана. Общуването с животни не само обогатява детския свят, но и играе ключова роля за тяхното емоционално, социално и когнитивно развитие. Домашният любимец може да помогне на детето да развие важни емоционални умения като емпатия, съчувствие и отговорност. Когато дете се грижи за животно, то започва да разбира, че животното има свои нужди и чувства. Това не само укрепва емоционалната интелигентност, но и учи децата на търпение, отговорност, ангажираност и внимание към другите, изграждане на дисциплина и самоконтрол. Страховете, радостите и настроенията на животните са лесни за разпознаване и обяснение, което прави детето по-способно да възприема и интерпретира емоциите на хората около себе си. А и животните не създават социални бариери –
те са винаги неосъждащи и с тях децата могат да се чувстват обичани
и приети, по-ценни и уверени в себе си. Да не забравяме, че общуването с животни включва активни занимания като разходки, игра или грижи за тях, а това не само учи на физическа активност, но и помага за развитието на моториката и координацията на децата, мотивира ги да прекарват време навън. Освен това, животните могат да помогнат за намаляване на стреса и тревожността, като предоставят на децата начин да се отпуснат и да се почувстват спокойни и защитени. Взаимодействието с животни може да стимулира развитието на умствените способности на децата. Те научават нови думи, свързани с грижата за животното - например различни видове храни, места за подслон или поведение. Наблюдавайки поведението на животните, децата развиват критично мислене и наблюдателност, грижа за природата – така се формират ценни основи за бъдещето на децата като съпричастни, отговорни и любящи личности.
Горните примери са само част от многото, които ни показват как животните играят ключова роля в живота ни – те ни учат на много неща. Независимо дали споделяме дома си с тях, работим с тях или просто ги наблюдаваме в естествената им среда, връзката ни с животинския свят прави ежедневието ни по-пълноценно и щастливо.
„Знаме“