Други

Поетът Васил Славов: НЕ ИСКАХ ДА СЪМ ПРОСТО ЖИВ

  22.07.2025 07:21             
Поетът Васил Славов: НЕ ИСКАХ ДА СЪМ ПРОСТО ЖИВ

Вече писахме, че новият носител на Националната литературна награда "Милош Зяпков" в 12-то издание на конкурса, администриран от Община Ракитово, за високо постижение в областта на прозата, поезията и сатирата е Васил Славов. Признанието е за книгите му „Строфи на кръвта“ и „Ахав ", които през октомври бяха представени в Пазарджик от самия Славов. Това реши журито в състав Маргарита Петкова, Васил Лазаров, Деян Енев, Красимир Димовски и Катя Ташева. Ето какво написа той по този повод:

Крайният резултат на всяко насилие е

собственото му безсилие

Милош Зяпков

Словоградението… не е достатъчно. Красивостта на дума – не е достатъчна. Така мисля днес. И се връщам към казано от Учителя ми на Поезия – „Поетът – това е преди всичко Човекът. Неговият жест, неговото отношение, неговото достойнство. Няма голям, среден, малък Поет. Всеки е минал през страданието си, всеки носи и помни страданието си.“

Милош Зяпков. Страданието на Поет, достойнството на Поет, чийто живот бе отнет. Какво по-страшно от това!

Дълбока е благодарността ми към Вас – организаторите на Национална Литературна Награда „Милош Зяпков“, към литературните общности в Ракитово и Пазарджик, към уважаемото жури, към семейство Зяпкови, към приятелите на словото. За мен получаването на Литературната Награда на името на творец и личност като Милош Зяпков е радост и висока отговорност.

Мисля си, че точно днес, в тези времена, в тези видни човешки колебания, в бесувания на арогантност и претенциозна посредственост – да, точно днес – трябва да се върнем към талантливите и достойните си творци, към тези, които минаха през Голготите си и заплатиха. С най-скъпото. С живота си.

Днес!

Съдът умря. Изчезна.

Остана пак Голгота

Кой може да обжалва

присъда от живота?“

(В съда подухна вятър)

А Поетът помни присъдите, носи кървавите им срезове, белези – лагери, затвори – „Боганов дол“ – бащата, вуйчото, другият вуйчо – срезове, които ще оформят творческото и житейско кредо на младия автор. И въпреки това – широтата на духа му ще прошепне:

Гневът ми тих като несвършен, страшен стих.“

(На брат ми)

И колко красиви, лирично издържани ще са ранните стихове на Зяпков, колко младост, копнеж и тежко несбъдване има там – „Обида щом догони ме“, „Откровения“, „В мигове на слабост“, „Молба“… Това са тези „отломъци от буря“, които носят болка и прощение, защото истинският, големият Поет дарява прощение, дарява любов и прощение, въпреки сломеностите на този „реален свят“.

Наглеждай щастието ми.

Аз ще се върна.

Отивам в реалния свят.“

(За малко)

Защото за някои, във времето тогава, пък и във времето днес, ориста бе предопределеност и обреченост. Времето, когато децата носеха кръстовете и присъдите на бащите и на родовете си,обречени, осъдени на прокуденост и тежко изкупление.

Диагнозата е точна,

безпогрешна този път

правдата, за непорочност,

е осъдена на смърт.“

(Диагнозата е точна)

И въпреки всичко – роденият Поет лекува със спасението на словеса, на думи и вгледан в себе си, осмисля крехкостта на човечност и смисъл. И разпознал предначертанието си чертае вселени за нас. Които ние ще трябва да разчетем с разбиране и съпричастие.

А пътят ми с коприва бе окичен,

заплетен в тръни, остро каменлив.

Не можех ни да спра, нито да тичам,

а пък не исках да съм просто жив.“

(На майка ми)

Защото отговорността изисква градеж и сътворение, защото смисълът ни тук трябва да бъде артикулиран от всеотдаване към идея, обич, помощ. И когато Поетът най-сетне намира своя смисъл и всеотдаване, животът му е прекъснат. От същите тези, посегнали преди това и на семейството му.

„Погребахме го на втори юни 1990 година. В България за пореден път убиха Поет.“ – пише Костадин Зяпков.

Като че ли семейната история преражда съдбовност в трагичното си, жестоко безсмислие. В пресътворение на страх и терор. Като че ли сатрапите възраждат сенки, посегнали към съкровеността на талант и достойнство. Колко болезнена е мисълта за това днес. И колко съкровени са думите на сина в разтърсващото стихотворението „Баща ни“–

Отиде си със ясен ум

и със една заръка:

да изживееме без шум

човешката си мъка.“

Красивост и безкрайна болка има в тези думи. Но достойнството е пренесено. Синовете ще застанат до спомените за съдените, избитите си бащи и близки. Ще дадат думата си и ще продължат. С думите си. В онова бдение, което осмисля човешкия ни път.

Благодаря Ви. От сърце. Днес съм с вас, дори през всички тези океани. Въпреки всички тези океани. И ми се иска да пожелая на тези, които идват след нас, да познават, да носят в сърцата си спомен за таланта и високото човешко достойнство на един прекрасен творец. Милош Зяпков. Защото това е, което има значение днес. За което си струва, си струваше. Всичкото!

Васил СЛАВОВ

Питсбърг, 13.07.2025 г.


Свързани