Четвъртък, 05 Дек 2024
 
Регионът

Огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград, над 2 седмици стопаните са го прикривали

  26.11.2024 12:25             
Огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград, над 2 седмици стопаните са го прикривали

Заболяването е открито в пет взаимосвързани животновъдни обекта, в които се отглеждат общо 1769 овце

Определена е 10-километрова наблюдавана зона около огнището, в която влизат селата Алендарова, Долна Дъбева, Света Петка, Грашево от община Велинград, област Пазарджик; град Ракитово, град Костандово, село Дорково от община Ракитово, област Пазарджик

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира първо огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години, съобщават оттам. Ето и останалите изнесени подробности.

Заболяването е потвърдено в град Велинград, община Велинград, област Пазарджик. То е констатирано в пет взаимосвързани животновъдни обекта, в които се отглеждат общо 1769 овце.

По информация на ОДБХ-Пазарджик, заболяването е било прикривано в продължение на повече от две седмици от стопаните на обектите. През този период животните са били лекувани от регистрирани ветеринарни лекари, без уведомяване на компетентните органи. По случая БАБХ е сезирала Прокуратурата на Република България.

Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влиза гр. Велинград.

Определена е 10-километрова наблюдавана зона около огнището, в която влизат селата Алендарова, Долна Дъбева, Света Петка, Грашево от община Велинград, област Пазарджик; град Ракитово, град Костандово, село Дорково от община Ракитово, област Пазарджик.

Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването, съгласно правилата на европейското и националното законодателство – хуманно умъртвяване и обезвреждане на всички заразени и контактни дребни преживни животни в обекта.

Част от мерките включват ограничаване на придвижването на дребни преживни животни на територията на областта, с изключение на тези насочени за незабавно клане; извършват се клинични прегледи във всички обекти за ДПЖ на територията на областта и др. 

Заболяването не представлява опасност за хората, но при разпространение нанася значителни икономически щети. БАБХ напомня, че неспазването на правилата за биосигурност и прикриването на информация за заболявания създават сериозен риск за здравето на животните.

Своевременното информиране на официалните власти при установяване симптоми на чумата по дребните преживни животни е отговорност на стопаните и регистрираните ветеринарни лекари.

Последният регистриран случай на чума по дребните преживни животни  у нас е бил през лятото на 2018 г. в региона на Болярово, област Ямбол.

(Зн)


Свързани